Εθνική Πόλο: Πέρασε στα ημιτελικά, πέταξε… έξω τις ΗΠΑ

Πιάνοντας τρομερή απόδοση στο δεύτερο ημίχρονο, ιδιαίτερα στην άμυνα, η εθνική υδατοσφαίρισης ανδρών, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης, επιβλήθηκε με 16-11 των ΗΠΑ και εξασφάλισε για πέμπτη φορά στην ιστορία της θέση στην τετράδα.

Πλέον χρειάζεται μία νίκη σε δύο ματς για να ανέβει στο βάθρο, αρχής γενομένης από τον ημιτελικό της Παρασκευής (1/7), απέναντι στο νικητή της αναμέτρησης Ουγγαρία-Ιταλία.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 4-6, 3-0, 6-4

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 2-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 2-1 Μπόουεν (περιφέρεια), 3-1 Αργυρόπουλος (π.π.), 3-2 Γκρούγουελ (περιφέρεια), 4-2 Αργυρόπουλος (πέναλτι), 4-3 Ντοντ (περιφέρεια), 4-4 Ντάουμπε (περιφέρεια), 5-4 Γενηδουνιάς (κόντρα), 5-5 Χάλοκ (π.π.), 6-5 Αργυρόπουλος (π.π.), 6-6 Ντάουμπε (περιφέρεια), 7-6 Καλογερόπουλος (π.π.), 7-7 Μπόουεν (π.π.), 8-7 Βλαχόπουλος (πέναλτι), 9-7 Γούβης (φουνταριστός), 10-7 Βλαχόπουλος (κόντρα), 11-7 Νικολαϊδης (φουνταριστός), 12-7 Καλογερόπουλος (π.π.), 12-8 Ντάουμπε (περιφέρεια), 13-8 Αργυρόπουλος (περιφέρεια), 13-9 Χάλοκ (π.π.), 14-9 Καλογερόπουλος (π.π.), 14-10 Μπόουεν (περιφέρεια), 15-10 Αργυρόπουλος (π.π.), 15-11 Χάλοκ (κόντρα), 16-11 Βλαχόπουλος (κόντρα).

Η εθνική είχε 6/9 με παίκτη παραπάνω, 2/2 πέναλτι, 3 γκολ από την περιφέρεια, 2 από θέση φουνταριστού και 3 στην κόντρα.
Οι ΗΠΑ είχαν 3/10 με παίκτη παραπάνω, 0/1 πέναλτι, 7 γκολ από την περιφέρεια και 1 στην κόντρα.

Αποβλήθηκε με αντικατάσταση (για διαμαρτυρία) ο Μπόουεν, περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη. Με τρεις ποινές αποβλήθηκε ο Γενηδουνιάς, 4΄45΄΄ πριν το τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Τσβαρτ (Ολλανδία), Ομε (Γερμανία)
Οι συνθέσεις:
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 3, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 3, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 5, Γούβης 1, Κάκαρης, Νικολαϊδης 1, Βλαχόπουλος 3, Τζωρτζάτος

ΗΠΑ (Ντέγιαν Ουντόβισιτς): Ουάινμπεργκ, Ντοντ 1, Βάβιτς, Γκρούγουελ 1, Ντάουμπε 3, Ερχαρντ, Χάλοκ 3, Γούντχεντ, Μπόουεν 3, Στίβενσον, Φάρμερ, Ιρβινγκ, Χόλαντ