Ζορίστηκε αλλά πέρασε στον 3ο γύρο του Αυστραλιανού Open ο Τσιτσιπάς

Συνεχίζεται η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Αυστραλιανό Open, με τον Έλληνα τενίστα να επικρατεί 3-1 σετ (7-6, 6-7, 6-3, 6-4) του Σεμπάστιαν Μπάες και να προκρίνεται στον 3ο γύρο του τουρνουά.

Ο Τσιτσιπάς συνάντησε σθεναρή αντίσταση από τον ανερχόμενο Αργεντινό, με τους δύο αθλητές να προσφέρουν ένα άκρως συναρπαστικό πρώτο σετ, όπου κανείς δεν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα για πάνω από ένα game.

Ο Τσιτσιπάς προηγήθηκε 1-0, 2-1, 3-2, 4-3 και 6-5 προτού επικρατήσει στο tie break. Ο δε Μπάες, είχε το προβάδισμα μονάχα στο 5-4, όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε.

Ο 21χρονος τενίστας κατάφερε παρ’ όλα αυτά να πάρει το δεύτερο σετ, που επίσης κρίθηκε στο tie break.

Ο Τσιτσιπάς είχε καλύτερο ξεκίνημα στο τρίτο σετ, παίρνοντας προβάδισμα 5-0 αλλά χάνοντας εν συνεχεία τρία games. Ωστόσο, το 5-3 ήταν και το τελευταίο σημείο όπου ο Μπάες είχε κάποια επαφή με το σκορ, καθώς το Νο4 του παγκοσμίου ranking έκανε το 6-3 για το 2-1 σετ.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ, ο Μπαές προηγήθηκε 1-0 αλλά ακολύθησε σερί 3-0 από τον Τσιτσιπά, που μετά το 3-2 δεν κοίταξε πίσω και έφτασε στη νίκη με 6-4.

Ο επόμενος αντίπαλος για τον Έλληνα αθλητή, θα προκύψει από το ζευγάρι του Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με τον Μπενουά Περ.

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!