Σάκκαρη – Φερνάντες 2-0: Γεμάτη εμφάνιση και πρόκριση στα προημιτελικά της Ουάσιγκτον

Η επιστροφή της Μαρίας Σάκκαρη στους αγώνες συνδυάστηκε με νίκη αφού επικράτησε 2-0 σετ απέναντι στην Λέιλα Φερνάντες.

Η Σακ διαχειρίστηκε σωστά τον αγώνα, είχε απαντήσεις όταν η Καναδή της έβαλε δύσκολα και κατάφερε να φτάσει στην πρόκριση στα προημιτελικά του Open της Ουάσιγκτον.

Εκεί, τα ξημερώματα του Σαββάτου θα αντιμετωπίσει την Μάντισον Κις για να προκριθεί στα ημιτελικά του τουρνουά.

Το ματς: Όλη η δράση στον αγώνα ήταν στο πρώτο σετ. Εκεί οι παίκτριες έκαναν πολλά break με την Σάκκαρη να βγαίνει κερδισμένη από την διαδικασία.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια πήρε τα πρώτα τρία games κάνοντας μάλιστα δύο breaks. Η Φερνάντες πήρε πίσω το ένα από αυτά αρχικά και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 4-4.

Η συνέχεια όμως ανήκε στην Μαρία Σάκκαρη η οποία κατάφερε να πάρει τρία από τα επόμενα τέσσερα games για να κλείσει το πρώτο σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα έγιναν πιο απλά για την Μαρία Σάκκαρη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια προηγήθηκε γρήγορα με 4-0 και στη συνέχεια έφτασε εύκολα στην κατάκτηση του σετ και του ματς με 6-2.