Davis Cup: Ο Τζόκοβιτς ξύπνησε και «τελείωσε» το παιχνίδι κόντρα σε Τσιτσιπά και Θάνο

Οι Πέτρος Τσιτσιπάς και Αριστοτέλης Θάνος πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους κόντρα στους σαφώς ανώτερους, Νόβακ Τζόκοβιτς και Χαμάντ Μετζέντοβιτς, γνωρίζοντας ωστόσο την ήττα με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 6-3) μετά από 2 ώρες και 13 λεπτά αγώνα στο διπλό Ανδρών στο Davis Cup.

Κατά διαστήματα, η ελληνική ομάδα κοίταξε στα μάτια το σερβικό δίδυμο, δείχνοντας πολύ καλό και ανταγωνιστικό πρόσωπο. Ωστόσο, η ανωτερότητα των αντιπάλων και η παρουσία του θρύλου «Νόλε», ήταν αρκετή για να χαρίσει στη Σερβία τη νίκη, η οποία και έκανε το 3-0 επί της Ελλάδας, εξασφαλίζοντας έτσι τη συμμετοχή της στα προκριματικά του World Group I της διοργάνωσης.
Από την άλλη, η ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί στα πλέι-οφ του World Group I τον ερχόμενο Φεβρουάριο.