Wimbledon: Έκλεισε η τετράδα των ημιτελικών στις γυναίκες

Η Σιμόνα Χάλεπ έφτασε τις 15 σερί νίκες στο Wimbledon, κερδίζοντας την Αμάντα Ανισίμοβα με 2-0 και παίρνοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Το πρώην Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης, που εδώ και λίγους μήνες προπονείται με τον Πάτρικ Μουράτογλου, διέλυσε σε 63 λεπτά την Αμάντα Ανισίμοβα (6-2, 6-4) και είναι στις τέσσερις κορυφαίες τενίστριες του τουρνουά.

Η Ρουμάνα ήταν σχεδόν αλάνθαστη καθώς είχε μόλις 6 αβίαστα λάθη (!), ενώ έσπασε 4 φορές το σερβίς της νεαρής Αμερικανίδας.

Η Χάλεπ έφτασε τις 15 σερί νίκες στο συγκεκριμένο slam, ενώ είναι εντυπωσιακό πως βρίσκεται στα ημιτελικά χωρίς να έχει χάσει σετ!

Με Ριμπάκινα στα ημιτελικά
Αντίπαλος της Χάλεπ στα ημιτελικά, θα είναι η Ελενα Ριμπάκινα! Η τενίστρια από το Καζακστάν χρειάστηκε τρία σετ για να κάμψει την Αϊλα Τομλγιάνοβιτς από την Αυστραλία (4-6, 6-2, 6-3).

Εκανε εκπληκτικό ματς με 15 άσους (έναν η αντίπαλός της) και 34 winners (14 η Τομλγιάνοβιτς), ενώ τα αβίαστα λάθη της ήταν 28.

Είναι ο πρώτος ημιτελικός στην καριέρα της σε grand slam καθώς το καλύτερο αποτέλεσμα που είχε η 23χρονη, γεννημένη στη Μόσχα, ήταν ο περσινός προημιτελικός στο Roland Garros.

Μαρία-Ζαμπέρ στο άλλο ζευγάρι των ημιτελικών

Στα ημιτελικά των γυναικών προκρίθηκε η Τατιάνα Μαρία. Η 35χρονη Γερμανίδα νίκησε 2-1 σετ (4-6, 6-2, 7-5) τη συμπατριώτισσά της, Τζούλε Νιέμαϊερ, στα προημιτελικά και στην τετράδα θα αντιμετωπίσει την Ονς Ζαμπέρ.

Από την πλευρά της, η Τυνήσια νίκησε 2-1 σετ (3-6, 6-1, 6-1) την Τσέχα Μαρία Μπούζκοβα και έγινε η μοναδική αθλήτρια του νυν Top 10 της WTA που βρίσκεται στην τετράδα, ενώ παράλληλα η πρώτη τενίστρια της Αραβικής Χερσονήσου που φτάνει ποτέ ατην ιστορία στα ημιτελικά ενός Grand Slam.