Αυτοκτόνησε και τον… σκότωσαν

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο ΑΡΗΣ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει σπουδαίο διπλό στη Ρόδο απέναντι στον Κολοσσό (90-86), αφού «αυτοκτόνησε», αλλά και τον… σκότωσαν.

Οι «κιτρινόμαυροι» προηγήθηκαν μέχρι και με 14 πόντους, αλλά και 13 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Όμως σ’ αυτό το διάστημα έκαναν πολλά λάθη και η άμυνά τους χαλάρωσε υπερβολικά, απόρροια και του ότι οι διαιτητές τους χρέωσαν με πέντε φάουλ στο πρώτο τρίλεπτο (!), καθαρίζοντας μέσα σε δευτερόλεπτα και τον Μπράουν. Στο τέλος ο ΑΡΗΣ πήγε να γυρίσει ένα χαμένο ματς, μετατρέποντας το 87-82 σε 87-86, όμως στα 7’’ οι διαιτητές χρέωσαν φάουλ στον Σλαφτσάκη το οποίο ήταν τουλάχιστον αμφισβητούμενο έως ανύπαρκτο, ενώ στη συνέχεια χρέωσαν τον Μποχωρίδη με βήματα, τα οποία επίσης ελέγχονται.

Ο Ντραγκίτσεβιτς ξεκίνησε με τέσσερις γρήγορους πόντους για το 4-4 και ο Μποχωρίδης με καλάθι και φάουλ έγραψε το 6-7. Οι γηπεδούχοι πέρασαν με 10-7. Ο Ντραγκίτσεβιτς έφτασε τους 8 πόντους για το 10-11 στα μισά της πρώτης περιόδου. Ο Κολοσσός πέρασε με 15-12 και ο Ντραγκίτσεβιτς χρεώθηκε με το δεύτερο φάουλ του. Ο Μποχωρίδης διέκοψε το σερί 7-0 των γηπεδούχων και μείωσε σε 17-14 και ο ίδιος με βολές έκανε το 17-17, σκορ με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος (Ντραγκίτσεβιτς 8 – Μποχωρίδης 7).

Φιτζπάτρικ και Μόρις με τρίποντα έκαναν το 17-23 αλλά μετά από λάθη και των δύο ο Κολοσσός μείωσε σερ 21-23. Ο Μιλόσεβιτς με τρίποντο έγραψε το 23-27 και ο Μποχωρίδης τον μιμήθηκε για το 23-30 στο 15’. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν στο +9 (23-32) και με εξαιρετικές δημιουργίες των Μποχωρίδη, Μπράουν έφτασαν στο +14 (25-39).  Ο Κολοσσός προσπάθησε να αντιδράσει (29-39) αλλά Σλαφτσάκης και Μόρις έκαναν το 31-43. Όμως ο Γκρίφιν με δύο τρίποντα, το δεύτερο από τη σέντρα στη λήξη, έκανε το 37-3 του ημιχρόνου, με το +6 να αδικεί τον ΑΡΗ ο οποίος μετρούσε 12/15 δίποντα, 22 ριμπάουντ και 12 ασίστ (Μποχωρίδης 11π., 6ρ., 4ασ., Ντραγκίτσεβιτς 8, Φιτζπάτρικ 7).

Ο Ντάνιελς και ο Λοβ έφεραν το ματς στον πόντο (42-43) αλλά και πάλι ο Μποχωρίδης έδωσε ανάσα (42-46). Ο Κολοσσός ισοφάρισε 46-46 αλλά οι Μόρις, Μιλόσεβιτς με τρίποντα έκαναν το 46-52 και οι Ντραγκίτσεβιτς, φτάνοντας τους 10 πόντους έκαστος έκαναν το 49-56. Ο Μόρις ξεχύθηκε στον αιφνιδιασμό για το 49-58 στο 27’, με τον ΑΡΗ να μετρά επιμέρους 3-12.  Ο Ντραγκίτσεβιτς έκανε δύο σερί λάθη και δέχτηκε την τεχνική ποινή (ήταν το 3ο φάουλ του), όμως Μόρις (11π.) και Μποχωρίδης (16π., 7ρ., 7ασ.) κράτησαν τον ΑΡΗ στο +9 (52-61) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Μποχωρίδης και Φλιώνης έκαναν το 52-65 για τον ΑΡΗ και ο Ντραγκίτσεβιτς το 58-69 με τέσσερις σερί πόντους. Ο Κολοσσός αντέδρασε και μείωσε σε 65-69 με τους διαιτητές να χρεώνουν τον ΑΡΗ με τέσσερα φάουλ σε τρία λεπτά! Σαν να μην έφτανε αυτό, ο Μπράουν χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ, το δεύτερο σερί και αποβλήθηκε με πέντε! Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 71-71 στα 5’.24’’ πριν από το τέλος με επιμέρους 13-2 σε λιγότερο από τρία λεπτά. Τα λάθη γίνονταν εκατέρωθεν και οι γηπεδούχοι έκαναν το 76-73.

Ο Ντραγκίτσεβιτς μείωσε σε 76-75 και μετά τις βολές του Γκρίφιν, πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ, στα 1’.26’’. Έβαλε την πρώτη βολή αλλά μετά την άστοχη δεύτερη ο Μιλόσεβιτς έκανε επιθετικό φάουλ και στη συνέχεια φάουλ στον Αγκμπελέσε που ευστόχησε κιόλας αλλά έχασε τη βολή (80-76). Ο Μποχωρίδης έχασε βολή (80-77) και ο Ντραγκίτσεβιτς δεν πίεσε τον Γκρίφιν ο οποίος με τρίποντο έκανε το 83-77 στα 40’’ πριν τη λήξη. Ο Μποχωρίδης με τρίποντο έκανε το 84-80 και ο Λοβ με βολές το 85-80 στα 18’’. Με βολές ο Μποχωρίδης μείωσε σε 85-82 στα 16’’ και ο Ντάνιελς το 87-82. Ο Ντραγκίτσεβιτς έβαλε την πρώτη βολή, ο Φιτζπάτρικ πήρε το ριμπάουντ και κέρδισε καλάθι και φάουλ μειώνοντας σε 87-86. Οι διαιτητές χρέωσαν με αμφισβητούμενο φάουλ τον Σλαφτσάκη και ο Λοβ έκανε το 89-86 και στη συνέχεια ο Μποχωρίδης έκανε επίσης αμφισβητούμενα  βήματα και ο Λοβ με μία βολή έγραψε το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-43, 52-61, 90-86.