Λύγισαν στην παράταση τους πρωταθλητές οι Πέισερς, μαγικοί Σπερς!

Ολη η χθεσινοβραδινή δράση στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού

Ακόμα μία σπουδαία νίκη λίγο έλειψε να πάρουν οι Ράπτορς μετά την επική ανατροπή επί των Ντάλας Μάβερικς, ωστόσο οι Πέισερς εκμεταλλεύθηκαν την έδρα τους κι έστω και στην παράταση κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 120-115. Ο Τι Τζέι Γουόρεν ήταν καθοριστικός για τους νικητές (που έπαιξαν χωρίς τον Μπρόγκντον) με κρίσιμους πόντους στον έξτρα χρόνο, ολοκληρώνοντας το ματς με 24, ενώ άξιοι συμπαραστάτες ήταν οι Τέρνερ (24π.) και Σαμπόνις (12π., 17ρ.). Ο Κάιλ Λάουρι ήταν και πάλι ο κορυφαίος για τους πρωταθλητές σταματώντας στους 30 πόντους.

Μεγάλη νίκη με ανατροπή στην 4η περίοδο πέτυχαν οι Μαϊάμι Χιτ επί των Γιούτα Τζαζ, επικρατώντας με 107-104, έχοντας ως κορυφαίο τον Τζίμι Μπάτλερ με 20 πόντους, με τον Τάιλερ Χίροου να πετυχαίνει κι αυτός κρίσιμα σουτ στα τελευταία λεπτά. Στους 27 σταμάτησε ο Τζο Ίνγκλις, στα χαμηλά ο Μίτσελ (13π.) ενώ ο Γκομπέρ είχε 18 πόντους και και 20 ριμπάουντ.

Σαρωτικοί ήταν οι Σαν Αντόνιο Σπερς στην έδρα των Γκρίζλις, επικρατώντας με 145-115, κάτι που οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον ΛαΜάρκους Όλντριτζ, καθώς με μία εμφάνιση από τα… παλιά πέτυχε 40 πόντους (17/25 εντός πεδιάς, 3/5 τρίποντα) και μάζεψε 9 ριμπάουντ, κυριαρχώντας ολοκληρωτικά στη ρακέτα.

Τη δική τους ρεβάνς κόντρα στους Σακραμέντο Κινγκς πήραν οι Ρόκετς για την ήττα που είχαν υποστεί στο Χιούστον σε νεκρό χρόνο με το τρίποντο του Μπιέλιτσα, νικώντας με 113-104. Χάρντεν με 34 πόντους, Γουέστμπρουκ με 28 και Καπελά με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ ξεχώρισαν για την ομάδα του Μάικ Ντ’ Αντόνι, με τον Ντ’ Άαρον Φοξ να σταματά στους 31 από πλευράς γηπεδούχων.

Δύσκολη νίκη στην έδρα των «πληγωμένων» λόγω απουσιών Σανς πέτυχαν οι Ντένβερ Νάγκετς, συνεχίζοντας την εξαιρετική τους πορεία (21-8), καθώς απέδρασαν με το ροζ φύλλο αγώνα, χάρη στο 113-111. Νέο τριπλ-νταμπλ από τον Νίκολα Γιόκιτς (22-12-10), με τον Τζαμάλ Μάρεϊ να είναι πρώτος σκόρερ με 28 πόντους, ευστοχώντας και σε τέσσερα τρίποντα. Για τους Σανς που εξακολουθούν να μην έχουν στη διάθεσή τους τον Ντιάντρε Έιτον, ο Ρούμπιο είχε 21 πόντους, με 7 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τέλος, στις νίκες επέστρεψαν οι Ορλάντο Μάτζικ επικρατώντας εντός έδρας και με ξέσπασμα στο τέλος των Σικάγο Μπουλς (103-95), οι Σίξερς είχαν εύκολο έργο στο Ντιτρόιτ επί των Πίστονς (109-125), έχοντας σε «άγρια» κατάσταση τον Μπεν Σίμονς με τριπλ-νταμπλ (16-13-17), ενώ ήττα-σοκ υπέστησαν οι Μπλέιζερς μέσα στο Πόρτλαντ, από τους Πέλικανς (94-102), καθώς τα «έσπασαν» από το τρίποντο, σουτάροντας με 4/29 και τον Λίλαρντ να έχει 0/10!