Πέρασε από την Αλαβές η Ρεάλ Μαδρίτης (vid)

Σταθερά στο… κυνήγι του πρωταθλήματος παραμένει η Ρεάλ Μαδρίτης.

Η “Βασίλισσα” δυσκολεύτηκε αλλά έφυγε με την νίκη, 1-2, από την έδρα της Ντεπορτίβο Αλαβές.

Στο 52ο λεπτό ο Ράμος αξιοποίησε το φάουλ του Κρόος και με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Μαδριλένους. Στο 64′ ο αρχηγός της Ρεάλ υπέπεσε σε πέναλτι και ο Λούκας Πέρεθ ισοφάρισε σε 1-1, για να έρθει η προβολή του Καρβαχάλ στο 69′ και το τελικό 1-2.

Ο αρχηγός της Ρεάλ, που σημείωσε το τρίτο γκολ του φέτος στο πρωτάθλημα, ήταν και ο… παραλίγο μοιραίος καθώς στο 64’ έκανε πέναλτι, ο Λούκας Πέρεθ ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1 για τους Βάσκους.

Αντέδρασε άμεσα η «βασίλισσα» και στο 69ο λεπτό ο Μόντριτς σέντραρε από δεξιά, ο Ίσκο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε το δοκάρι, μετά και την απόκρουση του Πασέκο, και με προβολή ο Καρβαχάλ έκανε το 1-2.

Aλαβές (Ασιέρ Γκαριτάνο): Πασέκο, Ντουάρτε, Χοακίν, Σινσέρος, Αγκιρεγκαρμπίρια, Ριόχα (59’ Μπερκ), Γουακάσο (82’ Γκαρθία), Πίνα (76’ Πονς), Βιντάλ, Χοσέλου, Λούκας Πέρεθ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Aρεολά, Μαρσέλο, Ράμος, Μιλιτάο, Καρβαχάλ, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς (80’ Βαλβέρδε), Ίσκο (90′ Μεντί), Μπέιλ (67’ Ροντρίγκο), Μπενζεμά.