Εύκολο διπλό στην Γαλλία για τον Άγιαξ

Μόνοι πρώτοι οι Ολλανδοί

Μετά την ισοπαλία της Βαλένθια με την Τσέλσι στο Μεστάγια, ο Άγιαξ ήθελε τους τρεις βαθμούς στην έδρας της Λιλ για να ανέβει στην πρώτη θέση του 8ου ομίλου.

Η ομάδα του Τεν Χαγκ προηγήθηκε μόλις στο 2ο λεπτό καθώς, μετά από λάθος του Μαϊγκάν ο Τάντιτς γύρισε στον Ζιγιές και σε κενό τέρμα ο Μαροκινός, έκανε το 0-1. Η Λιλ στο 14′ ζήτησε πέναλτι ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 31ο λεπτό ο Μπάμπα είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 1-1 ωστόσο το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή, πέρασε λίγο άουτ και το 0-1 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Λιλ έφτασε μια ανάσα από το 1-1 ωστόσο Γιαζισί είδε τον Ονανά να κάνει πολύ ωραία απόκρουση. Ο Άγιαξ ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη στο 59′, με τον Ζιγιές να γυρίζει στον Πρόμες που έκανε το 0-2. Στο 79′ ο Ζιγιές σκόραρε ωστόσο ο Φέλιξ Μπριχ, ακύρωσε το τέρμα του Μαροκινού για χέρι με το 0-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.