Παραδομένος στη μοίρα του

από Αντώνης Γκάτζιος

Ένας ΑΡΗΣ «γυμνός» από λύσεις και βάθος, γνώρισε βαριά ήττα στη Λήμνο από τον Ήφαιστο με 85-59 και παρέμεινε στο βυθό της βαθμολογίας της Basket League. Αν δεν ενισχυθεί σύντομα, η ομάδα είναι κατάφατσα με την πιο μαύρη σελίδα της ιστορίας της.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου, με τον Ντραγκίτσεβιτς να χρεώνεται νωρίς με τρία φάουλ, δεν είχε λύσεις απέναντι στην άμυνα των γηπεδούχων και από το τέλος της δεύτερης περιόδου έχασε την επαφή της με το σκορ. Οι «κιτρινόμαυροι» έπασχαν ποσοτικά και ποιοτικά απέναντι στον Ήφαιστο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ως συνήθως, κατέρρευσαν.  Οι αριθμοί τα λένε όλα για τον ΑΡΗ, ο οποίος μέτρησε 19/45 σουτ, 12/21 βολές και 21 λάθη.

Ο Μαρκόπουλος ξεκίνησε τον αγώνα με Φλιώνη, Γκετσεβίτσιους στα γκαρντ, Μόρις στο «3» και Μιλόσεβιτς – Ντραγκίτσεβιτς στη ρακέτα. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν «άσφαιρες» στο πρώτο δίλεπτο. Ο Έβανς προκάλεσε ρήγματα στη ρακέτα του ΑΡΗ και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6-2. Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς απάντησαν κοντά στο καλάθι και ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε 6-6 στο 5’.

Το πρώτο μεγάλο πρόβλημα του Μαρκόπουλου άκουσε στο όνομα Ντραγκίτσεβιτς ο οποίος πριν το 6’ έκανε 3 φάουλ. Ο Μόρις ισοφάρισε σε 9-9 την ώρα που ο κόουτς του ΑΡΗ επιστράτευσε τη ζώνη για να αποφύγει περαιτέρω φθορά από τα φάουλ. Ο Ήφαιστος απάντησε με 5-0 (14-9 στο 8’) και κράτησε το προβάδισμα κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 16-11, με τον ΑΡΗ να μετρά 3/11 σουτ και 5 λάθη.

Με τρίποντο του Χαριτόπουλου η διαφορά ανέβηκε στους 8 (19-11). Σλαφτσάκης και Σακελλαρίου σκόραραν για το 21-16. Ο Ήφαιστος βρήκε λύσεις μακριά από το καλάθι με τον Χαριτόπουλο (28-20) και ο Μαρκόπουλος ξανάριξε τον Ντραγκίτσεβιτς στο ματς. Ο ΑΡΗΣ ήταν πολύ άστοχος και κόλλησε στο σκορ (31-21 στο 17’) μέχρι που ο Μαυροβούνιος με καλάθι και φάουλ μείωσε σε 31-24 και στη συνέχεια σε 33-26, φτάνοντας τους 9 πόντους. Ο ΑΡΗΣ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο (έφτασε τα 10) και οι γηπεδούχοι έφτασαν πάλι στο +11 (37-26), πριν το 39-27 του ημιχρόνου.

Ο Ήφαιστος ξεκίνησε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ έκανε και πάλι συνεχόμενα λάθη φτάνοντας τα 13 (!)και η διαφορά ανέβηκε στους 18 (45-27). Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να κρατηθεί και με επιμέρους 1-9 μείωσε σε 49-38 στο 26’. Ο Μιλόσεβιτς προκαλούσε ρήγματα αλλά ο ΑΡΗΣ είχε θέμα και στην άμυνα (56-42). Ο Χάμοντς με τρίποντο και ο Μολντοβεάνου με βολή έκαναν το 60-43, σκορ με το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στους 20 (63-43). Ο Φλιώνης πέτυχε πέντε σερί πόντους για το 65-48 αλλά ο Λιτλ είχε «ζεσταθεί» (18π.). Ο ΑΡΗΣ έφτασε τα 7 λάθη στην 4η περίοδο και συνολικά τα 21και η διαφορά έφτασε στους 22 πόντους (72-50). Οι παίκτες του Μαρκόπουλου ήταν εξουθενωμένοι και όλα είχαν κριθεί. Μαρκόπουλος και Μανωλόπουλος άδειασαν τους πάγκους τους και το μόνο ενδιαφέρον ήταν η τελική διαφορά. Αυτή ανέβηκε στους 27 πόντους (85-58) πριν το τελικό 85-59.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 39-27, 60-43, 85-59.