Νίκη με 9 γκολ η Λέστερ

Έβρεξε γκολ στην Αγγλία

Απίστευτο διπλό για τις Αλεπούδες στην έδρα της Σαουθάμπτον (0-9).

Στο 10′ ο Τσίλγουελ άνοιξε τον χορό των γκολ με πλασέ σε κενό τέρμα και στιγμές αργότερα ο Μπερτράντ έβαλε λιθαράκι στον ιστορικό διασυρμό καθώς με δολοφονικό μαρκάρισμα πήγε να κόψει την καριέρα του Αγιόθε Πέρεθ και είδε απευθείας κόκκινη. Στο 17′ μέσα από την περιοχή ο Τιέλεμανς έκανε το 0-2, στο 19′ ο Πέρεθ ολοκλήρωσε από κοντά το tiki-taka των φιλοξενούμενων για το 0-3 και στο 39′ ξανά ο Ισπανός από το δεύτερο δοκάρι μετά τη σέντρα του Τσίλγουελ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-4. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν το 0-5 και το έκανε ο Βάρντι στο 45′ αποφεύγοντας τον προσωπικό του αντίπαλο και τινάζοντας τα δίχτυα από το πέναλτι.

Στην επανάληψη, η Λέστερ δεν πάτησε φρένο και έγραψε ένα ρεκόρ που δύσκολα θα σπάσει στο μέλλον. Στο 57′ ο Αγιόθε Πέρεθ έφτασε στο χατ-τρικ φεύγοντας στην πλάτη και σκοράροντας με το αριστερό (0-6) και στο επόμενο λεπτό ο Βάρντι με κεφαλιά ύστερα από δεύτερη σέντρα-ασίστ του Τσίλγουελ ανέβασε το σκορ στο 0-7. Τα πράγματα δυστυχώς για την Σαουθάμπτον έγιναν χειρότερα στα τελευταία λεπτά καθώς στο 85′ με τηλεκατευθυνόμενο φάουλ ο Μάντισον πέτυχε το 0-8 για να γράψει στο 94′ με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος το 0-9 ο Βάρντι φτάνοντας και αυτός στο χατ-τρικ.