Πίσω έμπαζε, μπροστά… δεν έβαζε

από Αντώνης Γκάτζιος

Με κακή εικόνα σε επίθεση και άμυνα, ο ΑΡΗΣ ηττήθηκε στο Ιβανώφειο από τον Ηρακλή με 82-66, για τη 2η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου δεν κατάφερε να ξεπεράσει την απώλεια του Λευτέρη Μποχωρίδη και είχε και πάλι σημαντικά ατού της σε κακή μέρα. Μόνον οι Μόρις, Γκάγκιτς, Φλιώνης δικαιούνται τον τίτλο του διακριθέντα. Οι “κιτρινόμαυροι” δεν άντεξαν και την πολύ σκληρή άμυνα του Ηρακλή, η οποία έμεινε ατιμώρητη από τους διαιτητές στις περισσότερες περιπτώσεις.

Στο άλλο άκρο του παρκέ, ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να περιορίσει τους ξένους του Ηρακλή και ειδικά τον Χάνλαν και τον Γκάρετ, ενώ παρουσίασε σημαντικά προβλήματα στο αμυντικό ριμπάουντ και το αμυντικό τρανζίσιον.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με τους Τάλτον, Γκετσεβίτσιους, Μόρις, Μιλόσεβιτς και Ντραγκίτσεβιτς. Προηγήθηκε με 0-2, αλλά με συνεχόμενα λάθη του, οι γηπεδούχοι απάντησαν στο ανοιχτό γήπεδο και με σερί 9-0 από πρωτεύοντες ή δευτερεύοντες αιφνιδιασμούς, έγραψαν το 9-2. ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και μείωσε σε 9-6, όμ ς ακολούθησε ένα 5-0 του Ηρακλή για το 14-6.

Με την άμυνα του ΑΡΗ να μπάζει, η διαφορά έφτασε στους 10 (18-8). Ο Φλιώνης με πέντε σερί πόντους προσπάθησε να κρατήσει τους “κιτρινόμαυρους” κοντά (20-13) και με καλάθι του Μόρις το δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-15.

Ο Μόρις σκόραρε αφειδώς και έφτασε τους 10 πόντους, με τον ΑΡΗ να μειώνει σε 22-19. Ο Ηρακλής απάντησε με 5-0 (27-19). Οι “κιτρινόμαυροι” ήταν κακοί επιθετικά, με πολλά λάθη και με χαμένα ριμπάουντ στην άμυνα, Έτσι, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αυξήσουν το προβάδισμα (35-25). Το ημίχρονο έληξε στο 37-25, με τον ΑΡΗ να μετρά 12/31 σουτ, 9 λάθη και να έχει χάσει 9 αμυντικά ριμπάουντ.

Προσπαθώντας να ενισχύσει το “ινσάιντ γκέιμ”, ο Μαρκόπουλος ξεκίνησε μαζί Ντραγκίτσεβιτς και Γκάγκιτς στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Φλιώνης άρχισε στη θέση του Τάλτον. Ο Γκάγκιτς πέτυχε 4 σερί πόντους, αλλά ο Ηρακλής ήταν εύστοχος από το τρίποντο (43-29). Ο ΑΡΗΣ ανανέωνε συνεχώς επιθέσεις και με τον Γκάγκιτς να σκοράρει 8 πόντους μέσα σε μόλις 3′.20”, μείωσε σε 45-36. Όμως η περιφερειακή και η τρανζίσιον άμυνα του ΑΡΗ έμπαζε και το σκορ έγινε 50-38 στο 25′.

Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τον ΑΡΗ λόγω των λαθών του και της κακής άμυνας (55-39). Ο Μαρκόπουλος συνέχισε τις αλλαγές (Τάλτον, Μόρις, Σακελλαρίου μέσα) και ο Μόρις κατέβασε τη διαφορά στους 12 (57-45). Οι κακές επιθετικές επιλογές και τα πολλά φάουλ των διαιτητών στην άμυνα, όπως και το πάρτι του Γκάρετ στη ρακέτα, έκαναν τον ΑΡΗ να ξαναχάσει την επαφή του με το σκορ και το τρίτο δεκάλεπτο έληξε στο 64-47.

Ο Μόρις έφτασε τους 18 πόντους και μόνος του μείωσε σε 66-51, όμως η άμυνα του ΑΡΗ έμπαζε από παντού (71-54). Ο ΑΡΗΣ έκανε το 74-61, όμως τα αμυντικά προιβλήματα συνεχίζονταν (78-61). Το μόνο που κατάφερε ο ΑΡΗΣ ήταν να μειώσει το 82-62 σε 82-66 στο τέλος, όπου ο Μαρκόπουλος έβαλε και τους νεαρούς Βουλγαρόπουλο, Βλάσιο και Σιδηροηλία.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 37-25, 64-47, 82-66.