"Βόλτα" για την ΤΣΣΚΑ στην Βαλένθια

Η ΤΣΣΚΑ δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα και πέρασε σαν… σίφουνας από την Ισπανία, επικρατώντας της Βαλένθια με 71-96. Κορυφαίοι για την ομάδα της Μόσχας οι Χίλιαρντ με 22 πόντους, Τζέιμς με 20 πόντους.

Η ομάδα της Μόσχας ουσιαστικά “καθάρισε” την υπόθεση νίκη από το πρώτο τρίλεπτο, όπου πήρε μία διαφορά εννέα πόντων (2-11) και δεν απειλήθηκε ξανά από την Βαλένθια. Οι Ισπανοί μείωσαν σε 13-17 αλλά η άμεση απάντηση της ΤΣΣΚΑ έστειλε την διαφορά στους επτά πόντους (17-24) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερη δεκάλεπτο η Βαλένθια έκανε ακόμα μία προσπάθεια, μείωσε ως τους τρεις (24-27) στο 13ο λεπτό. Και αυτή ήταν η τελευταία της απόπειρα, η τελευταία φορά που έφτασε τόσο κοντά στην ΤΣΣΚΑ.

Η ομάδα της Μόσχας πάτησε… γκάζι και κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση. Προηγήθηκε με 32-41 στο 18ο λεπτό, ενώ η διαφορά έκλεισε στο +12 (38-50) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Βαλένθια μάλλον… εγκατέλειψε το γήπεδο, μιας και η ΤΣΣΚΑ έκανε ότι ήθελε. Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στο 25ο λεπτό (47-69) και η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ρωσική ομάδα δεν έριξε τον ρυθμό της, έκανε ένα επιμέρους 10-4 για να προηγηθεί με το εντυπωσιακό 58-86 στο 34ο λεπτό. Η Βαλένθια προσπάθησε στο υπόλοιπο του αγώνα να… μαζέψει την διαφορά, αλλά δεν την κατέβασε κάτω από τους 20 πόντους, με την ΤΣΣΚΑ να επικρατεί με το επιβλητικό 71-96.

Δεκάλεπτα: 17-24, 38-50, 54-76, 71-96.

πηγή: sdna.gr