Ξέσπασε στη Σενεγάλη ο Καναδάς

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο Καναδάς κέρδισε άνετα τη Σενεγάλη 82-60 στο ντέρμπι των… αποκλεισμένων του έβδομου ομίλου και θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις του στο γκρουπ 17-32 με ρεκόρ 1-2.

Οι Καναδοί δυσκολεύτηκαν στο πρώτο μέρος, στο δεύτερο, όμως, κυριάρχησαν πλήρως και έφτασαν άνετα στη νίκη, έχοντας ως κορυφαίο τον Κόρι Τζόζεφ με 24 πόντους.

Η Σενεγάλη ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 11-22 στο δεκάλεπτο, όμως ο Καναδάς γύρισε το ματς και πέρασε με 33-32 στο ημίχρονο.

Οι Καναδοί κυριάρχησαν απόλυτα στο τρίτο δεκάλεπτο και με επιμέρους 28-14, έφτασαν τη διαφορά στους 13 πόντους (59-46). Η ομάδα του Νικς Νερς δεν έριξε στροφές στην τέταρτη περίοδο (73-53 στο 36’). Η ψαλίδα άνοιγε συνεχώς και ο Καναδάς έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 33-32, 59-46, 82-60.