Προκρίθηκε με σούπερ Σκόλα η Αργεντινή

από Αντώνης Γκάτζιος

Σε έναν αγώνα με συνεχείς ανατροπές, η Αργεντινή λύγισε τη Νιγηρία με 94-81 και όχι μόνο πέρασε στη δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, αλλά έκανε και το καθοριστικό βήμα για την πρωτιά στον Β’ Όμιλο. Στον αντίποδα, η Νιγηρία με τη δεύτερη ήττα της, έχασε κάθε ελπίδα πρόκρισης.

Ο αγέραστος Λουίς Σκόλα ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής των Νοτιοαμερικανών. Ο 39χρονος φόργουορντ έκανε νταμπλ νταμπλ με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ και έγινε ο δεύτερος σκόρερ στην ιστορία των τουρνουά. Ο φόργουορντ – σέντερ της Αργεντινής ξεπέρασε στην αναμέτρηση με τη Νιγηρία τον Άντριου Γκέιτζ που είχε 594 πόντους. Στην κορυφή βρίσκεται ο Οσκάρ Σμιτ με 843 πόντους.

Η Αργεντινή ξεκίνησε ιδανικά (17-28 στο πρώτο δεκάλεπτο), όμως η Νιγηρία γύρισε το ματς και ισοφάρισε σε 43-43 στο ημίχρονο. Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε και πάλι στους «γκαούτσος», που με ένα επιμέρους 17-29 έκαναν το 61-72. Στην τέταρτη περίοδο οι Αργεντινοί διατήρησαν το προβάδισμα και το μόνο που κατάφερε η Νιγηρία ήταν να μειώσει σε 74-82.

Πέραν του Σκόλα, ο Γκαρίνο με 17 πόντους βοήθησε πού τους νικητές, ενώ από τη Νιγηρία οι 18 πόντοι του άσου των Τίμπεργουλβς, Τζος Οκότζι, δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 43-43, 61-72,81-94.