Επιβλητική Ντόρτμουντ στην πρεμιέρα

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ χρειάστηκε μόλις εννέα λεπτά στο δεύτερο μέρος, για να επικρατήσει εύκολα της Άουγκσμπουργκ με 5-1 στην πρώτη της εντός έδρας αναμέτρηση της σεζόν.

Η αναμέτρηση στο “Signal Induna Park”, δεν άρχισε με τον καλύτερο τρόπο για την Μπορούσια Ντόρτμουντ καθώς η Άουγκσμπουργκ προηγήθηκε μόλις στο 1ο λεπτό ωστόσο ο … συνήθης ύποπτος, Πάκο Αλκάθερ απάντησε άμεσα (3′) για το 1-1.

Παρά τις πολλές ευκαιρίες που είχε η Ντόρτμουντ μετά την ισοφάρισει δεν κατάφερε να πετύχει δεύτερο γκολ πριν το τέλος του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι του Λισιέν Φαβρ χρειάστηκαν μόλις εννέα λεπτά (51′-60′) για να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη. Οι Σάντσο, Ρόις και ξανά ο Αλκάθερ εκμεταλλεύτηκαν λάθη στην άμυνα των φιλεξνούμενων και έγραψαν το 4-1.

Ο Γιούλιαν Μπραντ έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα για την Ντόρτμουντ καθώς, στο 82ο λεπτό μετά από σέντρα του Βίτσελ πέτυχε το τελικό 5-1.

πηγή: sdna.gr