Ο Μπουφόν "καθάρισε" για την Γιουβέντους

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Τζιανλουίτζι Μπουφόν, ο οποίος έπιασε τρία πέναλτι, η Γιουβέντους επικράτησε με 4-3 στα πέναλτι επί της Ίντερ, για το International Cup.

Η Γιουβέντους πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο International Cup, μιας και λύγισε τα πέναλτι με 4-3 την Ίντερ. Η Ίντερ με την ήττα αυτή έφτασε τις δύο στο τουρνουά.

Η “Μεγάλη Κυρία” ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, παρόλα αυτά προβάδισμα στο σκορ πήρε η Ίντερ. Συγκεκριμένα, στο 10ο λεπτό του αγώνα η Ίντερ προηγήθηκε με αυτογκόλ του… πρωτάρει στην ενδεκάδα, Ματάις Ντε Λιχτ.

Η Γιουβέντους παρά το αυτογκόλ δεν πτοήθηκε και συνέχισει να απειλεί. Η ισοφάρισε τελικά ήρθε στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 68ο λεπτό του αγώνα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κριστιάνο Ρονάλντο.

Το ματς έληξε ισόπαλο και έτσι ο νικητής αναδείχθηκε στη διαδικασία των πέναλτι.Εκεί απόλυτως πρωταγωνιστής ήταν ο Μπουφόν, ο οποίος έπιασε τρία πέναλτι και έτσι χάρισε τη νίκη στην ομάδά του.