Πήρε την ματσάρα η Αργεντινή

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 34-37, 60-53, 76-76, 86-84 (α’παρ)

Συναρπαστικό παιχνίδι στα «Δύο Αοράκια» με την Αργεντινή να είναι ανώτερη, την Ρωσία να γυρνάει το παιχνίδι με μπροστάρη τον Βεντίσεφ, ο Καφάρο έστειλε το παιχνίδι στην παράταση και εν τέλει κατάφερε να πάρει τη νίκη με και να μπει με το δεξί στο τουρνουά. Αποστολή στο Ηράκλειο: Χρήστος Τσάλτας.
Η Αργεντινή ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παρκέ. Καφάρο και Μπολμάρο ανέλαβαν δράση για την «Αλμπισελέστε» και με την άμυνα να οδηγεί σε λάθη τους Ρώσης η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (22-12, 6’). Οι Ρώσοι αντέδρασαν και με τον Ερσόφ να βγαίνει μπροστά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο -3 (22-19). Ο Μπολμάρο συνέχισε να σκοράρει για τους Αργεντινούς, οι οποίοι κρατούσαν τον έλεγχο (30-23, 14’). Κάπου εκεί οι Ρώσοι αντέδρασαν. Ερσόφ και Βεντίσεφ ανέλαβαν δράση και κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι για το 34-37 του πρώτου μέρους.

Παρά τις ατυχίες του δευτέρου δεκαλέπτου, η Αρφεντινή έμεινε πιστή στο πλάνο της. Ο Ντε Λα Φουέντε φώναξε παρών και τα δικά του τρίπονυτα έβαλαν σε θέση ισχύος τη χώρα του (51-44, 25’). Η Ρωσία προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά οι Αργεντίνοι «χτυπούσαν» με τον Μάρκος για το 60-53. Οι Ρώσοι έδειξαν πως είχαν σφυγμό την πιο κατάλληλη στιγμή και μείωσαν με Κονοβάλοφ και Βεντίσεφ (68-64, 36’). Το παιχνίδι είχε άγρια ομορφιά, με την Ρωσία να πλησιάζει στο καλάθι (70-68, 38’).

Οι Ρώσοι συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να ανατρέψουν πλήρως το σκηνικό με τον Βεντίσεφ να βγαίνει μπροστά (73-74, 38,6’’ για το τέλος). Ο Μάρκος «μίλησε» σε κρίσιμο σημείο για την Αργεντινή (75-74, 27,2’’ για το τέλος). Ο Καντοσνίκοφ έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του (75-76), με τον Καφάρο να κερδίζει φάουλ στα 4,2’’ για το τέλος. Ο Αργεντινός σέντερ μέτρησε 1/2 και ισοφάρισε σε 76-76 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην παράταση.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο, με Μάρκος και Καντοσνίκοφ να σκοράρουν για τις δύο ομάδες (82-82, 43’). Φερνάντεθ, Τζιορντάνο και… άμυνα έδωσαν τη λύση στην Αργεντινή η οποία κατάφερε να πάρει τη νίκη σε ένα τρομερό θρίλερ 45 λεπτών.