Ο Προμηθέας στους τελικούς των πλέι οφ!

από Αντώνης Γκάτζιος

Ο Προμηθέας Πατρών πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του και «αλώνοντας» το «Νίκος Γκάλης» με 84-85 στην παράταση, πέρασε στους τελικούς των πλέι οφ της Basket League, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Οι Αχαιοί είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, μπορούσαν να πάρουν τη νίκη και στην κανονική διάρκεια, όμως τα κατάφεραν στην παράταση με τον Σαντ-Ρος να αστοχεί στο τελευταίο σουτ.

Ο Προμηθέας είχε τον έλεγχο από την αρχή του αγώνα. Έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο 14-19 και το ημίχρονο στο 34-39, με την ΑΕΚ να μετράει 1/15 τρίποντα!

Οι Αχαιοί παρέμειναν κυρίαρχοι και στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισαν στο 49-59. Όποια προσπάθεια της ΑΕΚ να πλησιάσει, σκόνταφτε πάνω στον επιθετικό πλουραλισμό των φιλοξενούμενων και στο 36’ το σκορ ήταν 62-68. Η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεσή της και ισοφάρισε 68-68. Παρκς και Λίποβι έβαλαν ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους με 68-73. Όμως ο Κασελάκης στάθηκε μοιραίος, με 0/2 βολές και άστοχο σουτ στην εκπνοή και η ΑΕΚ με τρίποντο του Σάκοτα στα 5’’ πήγε το ματς στην παράταση (76-76).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Προμηθέας προηγήθηκε 80-82, αλλά η ΑΕΚ μείωσε σε 84-85 και είχε την τελευταία επίθεση δική της.  Όμως ο Σαντ-Ρος αστόχησε και οι Αχαιοί πήραν την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76 (κ.α.), 84-85.