Σωκράτης για τελικό (vids)

Σαφές προβάδισμα ενόψει επαναληπτικού

Άρσεναλ κλήθηκε να δώσει το κρισιμότερο ματς της σεζόν στη χειρότερο ίσως τάιμινγκ. Οι 3 συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα την έχουν γκρεμίσει από την τέταρτη θέση και την έχουν φέρει πίσω από την Τσέλσι, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Ουνάι Έμερι αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ νωρίς, κατάφερε με δύο τέρματα του Λακαζέτ και ένα του Ομπαμεγιάνγκ στις καθυστερήσεις να το ανατρέψει και να πάρει τη νίκη με 3-1 που της δίνει και το προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ ενόψει του επαναληπτικού.

Το ματς ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τους Ισπανούς αφού μόλις στο 11′ ο Ντιακαμπί τους έδωσε το προβάδισμα όταν μετά από κεφαλιά πάσα του Παρέχο, νίκησε τρεις αντιπάλους του στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ όταν τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκουέδες βρέθηκε σε ιδανική θέση μετά από λάθος συνεννόηση του Τσεχ με τον Μάιτλαντ Νάιλς, όμως αστόχησε.