Μπρέικ η Μπαρτσελόνα

Ο Άνταμ Χάνγκα ήταν ο παίκτης-κλειδί της Μπαρτσελόνα

Το Game 2 της σιεράς ανάμεσα σε Αναντολού Εφές και Μπαρτσελόνα τα είχε όλα. Αυτή, όμως που κατάφερε να… επιβιώσει ήταν η Μπάρτσα, η οποία είχε ηγέτη τον Άνταμ Χάνγκα, ο οποίος με δικό του καλάθι, 28,3” για το τέλος, χάρισε σπουδαία νίκη στην ομάδα του. Έτσι, οι Καταλανοί -οι οποίοι έδειξαν πιο βελτιωμένο πρόσωπο σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι της σειράς- ισοφάρισαν σε 1-1. Πλέον, η σειρά μεταφέρεται στο «Palau Blaugrana», με την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς να έχει τον πρώτο λόγο, στα παιχνίδια που θα διεξαχθούν Μεγάλη Τετάρτη και Μεγάλη Παρασκευή (24-26/04).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε αποφασισμένη και με τον Κλαβέρ κατάφερε να πάρει τα ηνία (0-4, 1′). Η απάντηση της Εφές ήρθε αμέσως και με επί μέρους 7-0, έχοντας μπροστάρη τον Σίμον, ανέτρεψε το σκηνικό (7-4, 3′). Ο Σίνγκλετον φώναξε παρών και ισοφάρισε (11-11, 6′). Ο Αμερικανός ήταν ορεξάτος και με τον Χάνγκα να δίνει λύσεις οι Καταλανοί πήραν και πάλι τα ηνία (13-19, 9′). Ένα γκολ-φάουλ του Ντάνστον, όμως, ήταν αυτό που έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου, για  το 16-19.

Με την ίδια διάθεση μπήκαν οι παίκτες του Πέσιτς και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Πάνγκος έκανε αισθητή την εμφάνισή του και η διαφορά αυξήθηκε (16-24, 12′). Ο Σέιν Λάρκιν πήρε την κατάσταση στα χέρια του και η Εφές μάζεψε τη διαφορά (25-28, 14′). Ο Βασίλιε Μίσιτς ανέβασε την απόδοσή του και η Εφές έφερε το παιχνίδι στα ίσια (32-32, 17′). Από το σημείο εκείνο οι Καταλανοί είχαν ως σημείο αναφοράς την άμυνα. Ο Κλαβέρ έδωσε λύσεις στην επίθεση και δεδόμενοι μόλις δύο πόντους, από βολές, το ημίχρονο έκλεισε με την Μπαρτσελόνα στο +4 (34-38).

Ο Λάρκιν ήταν ορεξάτος στα πρώτα λεπτά και με τον Σίμον να ακολουθεί η Εφές κατάφερε να μειώσει στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου (43-45, 23′). Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην Εφές και οι Τούρκοι ανέτρεψαν πλήρως την κατάσταση (49-45, 24′). Ο Ντάνστον ακολούθησε τους συμπαίκτες του και η Εφές «έχτισε» διαφορά (54-47, 26′). Ο Σίνγκλετον μείωσε για την Μπάρτσα, αλλά ο Λάρκιν ήταν «καυτός» για την Εφές (59-54, 28′). Τα τρίποντα από Σμιτς και Σίνγκλετον ανέτρεψαν ξανά το σκηνικό (59-60, 29′). Ο Ρίμπας, μάλιστα, έγραψε τον επίλογο του δεκαλέπτου για το 59-62 της Μπαρτσελόνα.

Ο Άνταμ Χάνγκα ήταν ο παίκτης-κλειδί της Μπαρτσελόνα, με τον Ούγγρο να δίνει το… έναυσμα και τον Πάνγκος να ακολουθεί για το +7 της ομάδας του (61-68, 34′). Ο Ερτέλ με μεγάλο σουτ διατήρησε το προβάδισμα της ομάδας του (64-71, 35′). Όχι για πολύ όμως. Ο Βασίλιε Μίσιτς το πήρε… προσωπικά και η Εφές ανέτρεψε και πάλι την κατάσταση σε κρίσιμο σημείο (72-71, 37′). Ο Τόμιτς με 1/2 βολές έκανε το σκορ 72-72. Ο Χάνγκα «μίλησε» ξανά και η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά σε κρίσιμο σημείο (72-74, 28” για το τέλος). Ο Σίμον αστόχησε σε τρίποντο, οι παίκτες Εφές δεν έκαναν φάουλ στη συνέχεια και η Μπαρτσελόνα κατάφερε να πάρει σπουδαία νίκη, ισοφαρίζοντας τη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 34-38, 59-62, 72-74.