Άξιοι Πρωταθλητές!!!

από Κωνσταντίνος Τσίπτσιος

Τεράστια επιτυχία από τους εφήβους

Άξιοι πρωταθλητές οι έφηβοι των “κιτρίνων”. Οι πρωταθλητές επικράτησαν με 76-70 του ΠΑΟΚ στον μεγάλο τελικό.
.

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι εκτός από τα πρώτα λεπτά και μάλιστα στο μεγαλύτερό του διάστημα με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων, οι έφηβοι του Αρη επικράτησαν με 76-70 του ΠΑΟΚ και ανακηρύχτηκαν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά πρωταθλητές Θεσσαλονίκης.

Το αρχικό 0-4 του ΠΑΟΚ έδωσε τη θέση του σε ένα σερί 17-2 για τους «κίτρινους» με αποτέλεσμα ο Δημήτρης Ροδάς να πάρει τάιμ-άουτ, 2:59 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο «Δικέφαλος» κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε 19-12, αλλά ο Αρης διατήρησε το προβάδισμα σε αυτά τα επίπεδα, μέχρι το 16ο λεπτό όταν προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ (32-16). Το τρίτο φάουλ του Κλωνάρα λίγο αργότερα, έφερε τα πρώτα προβλήματα στον ΠΑΟΚ που παρόλα αυτά μείωσε σε 36-25 για να κλείσει το ημίχρονο με 40-27.

Ο Αρης διατήρησε τη διψήφια υπέρ του διαφορά μέχρι την αρλή της τελευταίας περιόδου, όταν οι «ασπρόμαυροι» με γκολ-φάουλ του Πετανίδη μείωσαν σε 56-47. Ο Βαλάντης Κουρτίδης με τρίποντο έκανε το 59-49 λίγο αργότερα. Οι «κίτρινοι» κατάφεραν να αυξήσουν και πάλι το σκορ στο 69-52 (36’) εκμεταλλευόμενοι τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ. Με εντυπωσιακό σερί ο «Δικέφαλος», που ήταν εξαιρετικός στο τέλος, κατάφερε να μειώσει σε 71-65 αλλά δε μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και ο Αρης πανηγύρισε τον τίτλο.

Κορυφαίος των νικητών ο, πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα σύμφωνα με την ΕΚΑΣΘ, Κώστας Βλάσιος ενώ πολύ καλοί ήταν Κουρτίδης και Νετζήπογλου. Να σημειώσουμε ακόμη ότι ο Σιδηροηλίας έπαιζε με θλάση στη γάμπα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν Κλωνάρας, Τουλούπης και Χαρίτογλου.

Δεκάλεπτα: 19-12, 40-27, 56-44, 76-70
Διαιτητές: Τζιοπάνος Ν.-Αγραφιώτης Ι.-Λουλουδιάδης
Αρης (Μπουσβάρος-Κουβάτσης): Νετζήπογλου 16, Σιδηροηλίας 10(2), Αργυρόπουλος, Κουρτίδης 20(3), Βλάσιος 21(2), Σπόντης, Ανδρέου, Φρύδας, Κοτρώτσιος 2, Βάνης 7(1).
ΠΑΟΚ(Ροδάς-Ντίκας): Μητρόπουλος, Τουλούπης 13(2), Κλωνάρας 25(2), Κυφωνίδης 4, Βακουφτσής 5(1), Χαρίτογλου 11(1), Πετανίδης Κ. 11, Ιατρίδης 1.