Μυθικός Άσπας τούμπαρε τη Βιγιαρεάλ και κρατάει στη ζωή τη Θέλτα!

Σαν ήρωας δοξάζεται από σήμερα στη Γαλικία ο Ιάγκο Άσπας και μάλλον αυτό είναι κάτι λογικό.

Η Θέλτα πριν καν συμπληρωθεί 20λεπτο στον τελικό παραμονής με τη Βιγιαρεάλ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ήταν πίσω στο σκορ με 0-2, αλλά ο ηγέτης φώναξε «παρών» στα δύσκολα.

Με εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, που άρχισε από την τρομερή εκτέλεση φάουλ στο 50’, η Θέλτα έφτασε σε μια εκπληκτική ανατροπή που της δίνει ακόμα δικαίωμα στο όνειρο της παραμονής, καθώς ναι μεν είναι ακόμα στη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά μόλις στο -1 από τη Βιγιαρεάλ και τη Βαγιαδολίδ.

Το ματς άρχισε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους… Μόλις στο 11’ ο Εκαμπί άνοιξε το σκορ, έπειτα από πάσα του Γκασπάρ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα με τρομερή ατομική ενέργεια ο Πεντράθα διαμόρφωσε το 2-0.

Όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ιάγκο Άσπας με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 50’ μείωσε σε 2-1, ενώ ο Μάξι Γκόμεζ με κεφαλιά από σέντρα του Ολάθα ισοφάρισε σε 2-2.

Την ολική ανατροπή υπέγραψε ο Ιάγκο Άσπας στο 86’ με εκτέλεση πέναλτι, με τον έμπειρο επιθετικό να αποχωρεί από το γήπεδο εν μέσω αποθέωσης και τον ίδιο να ξεσπά σε κλάματα.