Άξιος της μοίρας του…

Ο ΑΡΗΣ ήταν κακός στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχε την ευκαιρία να κερδίσει παρά και τα άσχημα σφυρίγματα των διαιτητών αλλά την… πέταξε στα σκουπίδια και γνώρισε την ήττα στο ντέρμπι από τον ΠΑΟΚ με 58-62.

Οι παίκτες του Γιάννης Καστρίτη είχαν πρόβλημα από την πίεση του κόσμου, την ένταση του αγώνα και κυνηγούσαν στην μεγαλυ΄τερη δια΄ρκεια του αγώνα. Στο τέλος μπόρεσαν αντιδράσουν και να μειώσουν, να φτάσουν σε απόσταση… νίκης αλλά τα έκαναν… θάλασσα και γνώρισαν την ήττα.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε αγχωμένος και αυτό φάνηκε στα πρώτα σουτ των παικτών του. Οι «κίτρινοι» δεν μπορούσαν να σκοράρουν από μακριά, ούτε να εκμεταλλευτούν τον ΜακΓκί και έτσι οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ (2-11). Βέβαια στην προσπάθεια να μειώσουν είχαν και αντίπαλο από νωρίς την κακή διαιτησία, με ορισμένα σφυρίγματα που προκάλεσαν αντιδράσεις. Το 11-19 του πρώτου δεκαλέπτου δείχνει την κακή ποιότητα του αγώνα και από τις δύο ομάδες.

Η είσοδος του Τζόουνς βοήθησε τον ΑΡΗ να αντιδράσει και έτσι μπόρεσε να μειώσει σε 20-26 μετά από 2΄30΄΄ αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αλλά οι «κίτρινοι» παρασύρθηκαν και πάλι από το πάθος και την ένταση, σταμάτησαν να βρίσκουν εύκολο καλάθι και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρεθούν στο -9 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (31-40). Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ είχε αρχικά και πάλι επιθετικά προβλήματα, αλλά το ίδιο και ο αντίπαλος του. Οι “κίτρινοι” κατάφεραν να ανεβάσουν ρυθμό με τους Μποχωρίδη και Τολιόπουλο και να κάνουν ένα επιμέρους 14-4 προκειμένου να προηγηθούν με 45-44 στο 29ο λεπτό, δείχνοντας ότι έχουν πλέον τον έλεγχο του αγώνα.
Αλλά ότι έχτισαν στην τρίτη περίοδο, το κατέστρεψαν στα πρώτα λεπτά της τέταρτης όταν δέχθηκαν ένα σερί 10-0 και βρέθηκαν στο -11 (45-56). Και πάλι δεν τα παράτησαν, πάλεψαν και κατάφεραν μετά από τρίποντα του Τολιόπουλου να πλησιάσουν και να μειώσουν σε 58-59, με 1/2 βολές του Μποχωρίδη. Ο Χάτσερ είχε επίσης 1/2 βολές, στα 21 δευτερόλεπτα, με τον αρχηγό του ΑΡΗ όμως να παίρνει την τελευταία επίθεση και να χάνει την μπάλα, παράλληλα και τις πιθανότητες νίκης για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62.

ΑΡΗΣ (13/26β., 13/32δπ., 7/24τρ., 41ρ., 15ασ., 20λ., 3κλ., 3κοψ.): Φλιώνης (0/5δπ., 0/2τρ.), Μποχωρίδης 12 (3/7β., 3/6δπ., 1/4τρ., 5ρ., 2ασ., 6λ.), ΜακΓκι 6 (0/4β., 3/6δπ., 10ρ.), Μπελ, Χάρις 5 (4ρ.), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος 13 (1/2β., 0/1δπ., 4/9τρ., 4ρ.,3ασ.), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 9 (7/8β., 1/4δπ., 0/1τρ.), Νταλό 5 (5ασ.), Κάιζερ 4.

Π.Α.Ο.Κ. (18/22β., 13/32δπ., 6/22τρ., 32ρ., 12ασ., 16λ., 8κλ., 2κοψ.): Χρυσικόπουλος 7 (5ρ.), Κόνιαρης 8 (1), Τέπιτς 9 (6ρ.), Γκος 8 (3/4β., 1/3δπ., 1/7τρ., 4κλ.), Τζέφερσον 4 (3ρ.), Ζάρας 5 (1), Μαργαρίτης 8 (7ρ., 4ασ.), Σχίζας, Γκάρετ 2, Χάτσερ 11 (4ασ.).