Τον υποτίμησε και το πλήρωσε…

Ο ΑΡΗΣ μπήκε στο παρκέ για ένα ημίχρονο, μάλλον για 26 λεπτά, προηγήθηκε με 17 πόντους και κάπου εκεί νόμιζαν οι παίκτες του ότι ο αγώνας τελείωσε. Λάθος και το πλήρωσαν αφού ο Κολοσσός Ρόδου με επική αντεπίθεση κέρδισε με 75-81.

Ο  ΑΡΗΣ ξεκίνησε καλά τον αγώνα και με διάθεση να πάρει από την αρχή μία διαφορά ασφαλείας κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου. Έτσι και έγινε με τους «κίτρινους» να προηγούνται με 15-6 και να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. ΟΙ Ροδίτες αντέδρασαν και εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των γηπεδούχων και μείωσαν σε 19-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα ο Κολοσσός ισοφάρισε σε 19-19, πριν ο ΑΡΗΣ ανεβάσει και πάλι ταχύτητα και αυτό λόγω του Ραμόν Χάρις. Ο Αμερικανός του ΑΡΗ είχε 3/3 τρίποντα, οι «κίτρινοι» έκαναν ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν με 40-25 στο 18ο λεπτό, ενώ κράτησαν την διαφορά άνω των δέκα πόντων μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ έδειχνε να «καθαρίζει» τον αγώνα όταν και προηγήθηκε με 51-34 και την διαφορά στους 17 πόντους στο 26ο λεπτό. Αλλά κάπου εκεί γύρισε… ο διακόπτης και οι «κίτρινοι»… πάγωσαν. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την διαρκή μείωση του σκορ από τον Κολοσσό, ο οποίος μάλιστα προηγήθηκε με 70-72 στο 35΄και 30΄΄, κάνοντας ένα επιμέρους σκορ 38-19. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη δεν μπόρεσαν να βρουν ρυθμό, συνέχισαν να προσπαθούν να σκοράρουν από τα 6.75. Και αυτό δεν είχε αποτέλεσμα. Ο Τσούπκοβιτς έδωσε την… χαριστική βολή με τρίποντο από τα 7.5 μέτρα, κάνοντας το 70-77 στο 37ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ προσωρινά μείωσε σε 73-77 αλλά μέχρι εκεί μιας και δεν μπόρεσε ποτέ να ξαναπάρει το προβάδισμα.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Φλιώνης 6 (2), Τολιόπουλος 15 (3), ΜακΓκι 8, Μπελ 11 (3), Χάρις 14 (4), Σλαφτσάκης, Χρηστίδης 1, Τζόουνς 11 (2), Νταλό 3 , Κάιζερ 6

Κολοσσός (Κουφός): Γεωργαλής, Δημάκος, Ντιγκς, Μπράουνινγκ 14 (2), Πίνγκστον 10, Τσούπκοβιτς (6), Παπαδάκης 6 (1), Λι 11 (3), Ντεμπς 18 (1).