Άγγιξε το… μπαμ στο ΣΕΦ

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε στα… ίσα κόντρα στον Ολυμπιακό μέσα στο ΣΕΦ, επέστρεψε από το -16, μείωσε ως τους τέσσερις στα τελευταία λεπτά αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει το… μπαμ. Κακή η διαιτησία σε βάρος των "κίτρινων".

Ο ΑΡΗΣ από την αρχή έδειξε τις διαθέσεις του και μάλιστα προηγήθηκε με 2-7 στο τρίτο λεπτό, έχοντας εγκλωβίσει τους παίκτες του Ολυμπιακού. Η συνέχεια όμως ήταν διαφορετική μιας και οι γηπεδούχοι με την… ανοχή των διαιτητών που έβλεπαν φάουλ μόνο από τους «κίτρινους», μάλιστα τα φάουλ στο πέμπτο λεπτό ήταν 0-5, έκαναν ένα σερί 13-0 για να προηγηθούν με 15-7. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και κατάφερε να μειώσει σε 21-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 30-19 στο 12ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ αντέδρασε και προσπάθησε να απειλήσει με τους Κάιζερ και Τζόουνς μέσα από την ρακέτα. Επίσης αμυντικά μπόρεσαν να κρατήσουν τον γρήγορο ρυθμό του Ολυμπιακού και έτσι οι «κίτρινοι» με ένα 11-3 μείωσαν σε 33-30. Αλλά στην συνέχεια έκαναν αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να βρει εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και έτσι η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (48-36) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του, ο ΑΡΗΣ αρχικά μείωσε σε 52-45 αλλά τελικά βρέθηκε πίσω στο σκορ με 65-49 στο 30ο λεπτό. Και εκεί που κάποιος θα περίμενε να τα παρατήσει ο ΑΡΗΣ, έγινε το αντίθετο. Οι παίκτες του Καστρίτη επέστρεψαν και μείωσαν σε 67-61 και σε 69-65 στο 37ο λεπτό. Εκεί δέχθηκαν ένα τρίποντο από τον Τουπάν, ενώ στην επίθεση οι διαιτητές έκλεισαν τα… μάτια σε δύο φάουλ πάνω σε Τζόουνς και Μποχωρίδη, με αποτέλεσμα οι «κίτρινοι» να μην σκοράρουν και να χάσουν με 76-67.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-36, 65-49, 76-67.

Ολυμπιακός (17/20β., 19/37δπ., 7/17τρ., 38ρ., 22ασ., 18λ., 7κλ., 2κοψ.): Βεζένκοφ 9 (1), Μιλουτίνοφ 6 (9ρ.), Παπανικολάου 7 (1), Γκος 9 (3ασ.), Γουέμπερ 8 (8ρ., 13ασ., 2κλ.), Πρίντεζης 7 (4ρ.), Αγραβάνης 7 (1), Σπανούλης, Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (7/9β., 2/2δπ., 2/5τρ.), Λεντέι 3.

ΑΡΗΣ (9/14β., 23/49δπ., 4/20τρ., 35ρ., 12ασ., 13λ., 10κλ., 2κοψ.): Φλιώνης 4 (2ρ., 3κλ.), Μποχωρίδης 13 (2/3β., 4/10δπ., 1/2τρ., 2ρ., 3κλ.), ΜακΓκι 3, Μπελ 9 (3/6δπ., 1/5τρ.), Χάρις, Σλαφτσάκης 5 (1), Τολιόπουλος 7 (3ρ., 4ασ.), Χρηστίδης 2, Τζόουνς 6 (4ρ., 2ασ.), Νταλό 10 (2/2β., 4/5δπ., 0/2τρ., 3ρ.), Κάιζερ 8 (4/7π., 5ρ.).