Κυρίαρχη Φενέρ με οδηγούς Κάλινιτς και Σλούκα

Ντέρμπι μόνο στα… χαρτιά στην Τουρκία.

Η Φενέρμπαχτσε ήταν φανταστική και κέρδισε εύκολα την Εφές με 84-66, ανεβαίνοντας στο 21-3. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τους Νίκολα Κάλινιτς (15 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Κώστα Σλούκα (17 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ενώ σε καλή βραδιά βρέθηκε και ο Τζίτζι Ντατόμε (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ). Στο 15-9 έπεσε η Εφές, η οποία παραμένει πάντως για την ώρα στη 4η θέση της Regular Season της Euroleague.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (20-17), επέβαλλε τον ρυθμό της. Η Φενέρ ήταν ανώτερη, κυριάρχησε στο παρκέ και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαλυα έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (43-29).

Η εικόνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Φενέρ παρέμεινε σε θέση οδηγού και διατήρησε διψήφια διαφορά στο 30ο λεπτό (57-47). Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετωπίσαν κανένα πρόβλημα στη συνέχεια του ματς, ανέβασαν την διαφορά στους 23 πόντους (80-57, 38′) και έφτασαν με άνεση σε ακόμα μία νίκη (84-66).

Δεκάλεπτα: 20-17, 43-29, 57-47, 84-66