Η Ρόμα δεν είχε όρεξη για αστεία

Η τιμή της είχε πληγεί ανεπανόρθωτα από το απίστευτο 7-1 από την Φιορεντίνα και κάπως έτσι στο γήπεδο εμφανίστηκε μία σοβαρή, μία κανονική Ρόμα που δεν είχε διάθεση για αστεία.

Απέναντι στην ουραγό της Σέριε Α οι Ρωμαίοι επέβαλαν από νωρίς τον ρυθμό τους και με το 0-3 έφτασαν την Λάτσιο στην τέταρτη θέση, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Μία ατομική προσπάθεια που κατέληξε σε έξυπνο πλασέ από τον Ελ-Σααράουι έκανε από νωρίς το 0-1 για τους “τζιαλορόσι” (9’), που καθάρισαν το ματς πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο με δεύτερο τέρμα από τον Τζέκο (18’, 0-2).

Η Κιέβο Βερόνα δεν είχε καμία αντίδραση και το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 51ο λεπτό με το πιο ωραίο γκολ της βραδιάς από υπέροχη ομαδική προσπάθεια και διαγώνιο σουτ του Κόλαροφ.