Έβαλε… δύσκολα ο ΑΡΗΣ στον Παναθηναικό

Ο ΑΡΗΣ μπορεί να έχασε με 85-65 αλλά η νίκη του Παναθηναικού μόνο εύκολη δεν ήταν. Οι "κίτρινοι" έκαναν ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, από το -20 βρέθηκαν στο -1 αλλά δεν άντεξαν ως το τέλος. Τραγική η διαιτησία ειδικά όταν μειώθηκε η διαφορά.Τραυματίστηκε ο Σλαφτσάκης, απόντες οι Βεργίνης και Μπελ

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 4-7 στο δεύτερο λεπτό, για πρώτη και τελευταία φορά στον αγώνα. Ο Παναθηναικός αντέδρασε και κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του με αποτέλεσμα να κάνει ένα επιμέρους 16-2 και να προηγηθεί με 20-9 στο όγδοο λεπτό, με το δεκάλεπτο να τελειώνει 22-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ προσπαθούσε να μειώσει και να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης. Αλλά ο Παναθηναικός είχε 72% στα δίποντα, 50% στα τρίποντα, πήρε 20 ριμπάουντ έναντι μόλις 8 του ΑΡΗ, οπότε ήταν αδύνατο για τους παίκτες του Καστρίτη να πλησιάσουν. Αντίθετα η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (45-25 στο 17ο λεπτό) και έκλεισε στους 17 (51-34), με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε… μεταμορφωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν το καλύτερο του όχι μόνο επί ημερών Καστρίτη αλλά και σε όλη την χρονιά. Με πιεστική άμυνα (4 κλεψίματα, ενώ είχε 5 στο πρώτο μέρος) και με τον Κάιζερ να δίνει πόντους μέσα από την ρακέτα, οι «κίτρινοι» έκαναν ένα 25-9 και μείωσαν την διαφορά στον… πόντο (60-59).

Αρχικά είχαν κάνει ένα επιμέρους 17-5 για να μειώσουν σε 56-51 στο 15ο λεπτό, δείχνοντας τις διαθέσεις τους. Ο Παναθηναικός δεν είχε αντίδραση στην εκπληκτική άμυνα του ΑΡΗ και έτσι οι παίκτες του Καστρίτη συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ.

Μάλιστα οι «κίτρινοι» είχαν και την ευκαιρία να προηγηθούν στο τέταρτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 60-59 αλλά ο Χρηστίδης αστόχησε. Η συνέχεια ανήκε στον Παναθηναικό μιας και οι παίκτες του ΑΡΗ ξέχασαν την καλή τους εμφάνιση στο τρίτο δεκάλεπτο και έδειξαν ένα κακό πρόσωπο, ίσως λόγω της κούρασης αλλά και της έλλειψης επιλογών λόγω των τραυματισμών κυρίως στην περιφέρεια.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να αυξάνουν την διαφορά η οποία έφτασε στους 20 πόντους (85-65) με την λήξη του αγώνα.
Βέβαια εδώ θα πρέπει να αναφερθεί και η τραγική διαιτησία μιας και όταν ο Άρης μείωσε την διαφορά, ξαφνικά άρχισαν οι “κίτρινοι” να φορτώνονται με φάουλ. Δεν είναι δικαιολογία φυσικά, ούτε διαμόρφωσε αποτέλεσμα αλλά σίγουρα για μία ακόμη φορά φάνηκε η… προστασία που έχουν ορισμένες ομάδες και δη ο Παναθηναικός, ακόμα και όταν έχουν μεγαλύτερη ποιότητα. Αλλά υπάρχει και το… μία στο εκατομμύριο.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65.

Παναθηναικός(16/24β., 21/32δπ., 9/21τρ., 38ρ., 19ασ., 13λ., 9κλ.): Παπαπέτρου 7 (3ρ.), Καλάθης 18 (3/4δπ., 4/7τρ., 10ασ.), Τόμας 8 (8ρ.), Κιλπάτρικ 9 (1/2β., 1/2δπ., 2/3τρ., 4ασ.), Πέιν 11 (2/3β., 3/6δπ., 1/1τρ., 4ρ.), Παπαγιάννης 2, Λοτζέσκι 6, Γκιστ 12 (4/4β., 4/4δπ., 8ρ.), Καλαϊτζάκης, Μήτογλου 7, Αντετοκούνμπο, Λεκαβίτσιους 5.

ΑΡΗΣ (5/10β., 15/31δπ., 10/30τρ., 25ρ., 15ασ., 15λ., 10κλ., 1κοψ): Φλιώνης 4 (3ρ., 3ασ.), Μποχωρίδης 8 (4ασ.), ΜακΓκι 7 (1/6β., 3/4δπ.), Τζόουνς 5, Χάρις 11 (3/6τρ., 4ρ., 4κλ.), Βουλγαρόπουλος, Σλαφτσάκης, Τολιόπουλος 9 (3/6τρ., 2κλ.), Χρηστίδης 4, Νταλό 9 (6ρ.), Κάιζερ 8 (5ρ.), Αγγέλου.