"Αυτοκρατορικό" διπλό στο Ρέθυμνο

Ο ΑΡΗΣ έδειξε ότι έχει καρδιά… Αυτοκράτορα μιας και παρότι βρέθηκε στο -15 μέσα στο Ρέθυμνο, κατάφερε να κάνει την απίστευτη ανατροπή και να πάρει την νίκη με 76-74 και πλέον ξεφεύγει για τα καλά από τις περιπέτειες. Κορυφαίοι Τζόουνς, Μποχωρίδης, Φλιώνης και Μπελ.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε πιο δυνατά και επέβαλλε τον ρυθμό του κυρίως μέσα από την άμυνα του και αυτό του έδωσε το δικαίωμα να προηγηθεί με 7-12 και με 8-14 στο έκτο λεπτό. Τότε άρχισαν τα… περίεργα σφυρίγματα των διαιτητών που έστειλαν το Ρέθυμνο στις βολές και έτσι του έδωσαν το δικαίωμα να ισοφαρίσουν σε 18-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι παίκτες του Καστρίτη πήραν το προβάδισμα (20-24), αλλά και πάλι οι διαιτητές «μπλόκαραν» τον ΑΡΗ με τα φάουλ. Οι Χάρις και Μποχωρίδης είχαν ήδη τρία από το 15ο λεπτό, το Ρέθυμνο έκανε ένα επιμέρους σκορ 18-3 και προηγήθηκε με 38-27, πριν το 42-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρέθυμνο βρέθηκε στο +15 (47-32), αλλά αυτό μάλλον… ξύπνησε τους παίκτες του ΑΡΗ. Μποχωρίδης και Μπελ άρχισαν να σκοράρουν με καλύτερη ευκολία, ο Τζόουνς έδειξε ηγετικά στοιχεία μέσα στο παρκέ, ο Φλιώνης οργάνωνε σωστά ενώ ο ΜακΓκί “καθάρισε” μέσα στην ρακέτα. Έτσι ξεκίνησε η αντεπίθεση του ΑΡΗ, ο οποίος αρχικά έκανε ένα επιμέρους σκορ 19-10 για να μειώσει σε 57-51 στο 30ο λεπτό. Οι “κίτρινοι” είχαν βρει ρυθμό και αυτό φάνηκε κυρίως στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν και βρέθηκαν στο +2 (61-63) στο 34ο λεπτό, ενώ η διαφορά έφτασε και στους επτά πόντους (63-70), με ένα επιμέρους σκορ 19-6. Το Ρέθυμνο μπορεί να μείωσε σε 71-74, αλλά ο ΑΡΗΣ δεν ένιωσε ιδιαίτερη πίεση για να πάρει την νίκη με 74-76.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76.

Ρέθυμνο (Βαγγέλης Ζιάγκος): Τζόνσον 10 (2/9δπ. 2/4τρ., 6ρ., 6ασ.), Χριστοδούλου 23 (7/8β., 5/8δπ., 2/4τρ.), Μπαρτ 17 (9/9β., 4/6δπ., 0/4τρ.), Κλάντον 2 (5ασ.), Ντάνιελς 7 (14ρ.), Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης 2, Ραζής, Μπρέισι Ντέιβις, Τζόουνς 13 (2/2β., 5/7δπ., 1/2τρ.).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Φλιώνης 9 (3/4δπ., 1/3τρ.), Μποχωρίδης 17 (5/7β., 6/13δπ., 0/5τρ., 4ρ.), ΜακΓκι 13 (3/8β., 5/6δπ., 10ρ., 2κλ.), Μπελ 14 (3/4β., 1/6δπ., 3/6τρ., 5ρ.), Χάρις 6 (2/3τρ., 4ρ.), Σλαφτσάκης 2, Τολιόπουλος, Χρηστίδης, Τζόουνς 8 (2/3β., 3/7δπ., 0/2τρ., 3ρ., 3ασ., 3κλ.), Νταλό 5 (1), Κάιζερ 2.