"Έσπασε το ρόδι" ο ΑΡΗΣ εντός Παλέ και 2019

Ο ΑΡΗΣ ήθελε όσο τίποτα άλλο την νίκη. Ο κόσμος γέμισε το Αλεξάνδρειο. Και όλοι μαζί πανηγύρισαν μία μεγάλη νίκη, την πρώτη στο 2019 και την πρώτη εντός έδρας μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα, επικρατώντας του Ηφαίστου Λήμνου με 65-54.

Ο ΑΡΗΣ με την βοήθεια 4.500 οπαδών του έδειξε από την αρχή πάθος, συγκέντρωση για την νίκη, διάθεση στην επίθεση αλλά και στην άμυνα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κυριαρχήσει από το πρώτο λεπτό και να πάρει το προβάδισμα, με τον Ήφαιστο να δείχνει αντίδραση στο πρώτο πεντάλεπτο. Όμως η συνέχεια ανήκε στους παίκτες του Καστρίτη, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο μέγιστο την δύναμη του ΜακΓκί μέσα στην ρακέτα. Οι «κίτρινοι» προγήθηκαν με 16-12 και με 26-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» μέσα από την άμυνα τους κατάφεραν να κυριαρχήσουν και να αρχίσουν να αυξάνουν την διαφορά. Ο Ήφαιστος δεν μπορούσε να βρει λύσεις και έτσι το 42-26 του πρώτου ημιχρόνου κρίνεται φυσιολογικό.

Ο Ήφαιστος αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και με κορυφαίο τον Φρειμάνις μείωσε με 48-39 στο 24ο λεπτό, με τους “κίτρινους” να παίρνουν αμέσως τάιμ άουτ, προκειμένου να την… πατήσουν όπως με τον Χολαργό και την Κύμη. Αυτό βοήθησε τους παίκτες του Καστρίτη να βρουν και πάλι το καλό τους πρόσωπο και να ξαναπάρουν μία διαφορά άνω των δέκα πόντων (56-43) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Στο τελευταία δεκάλεπτο, ο ΑΡΗΣ είχε τον έλεγχο, ο Ήφαιστος προσπαθούσε να μειώσει και όταν το έπραξε, ήταν εκεί ο Μπελ για να δώσει από τους “κίτρινους” αυτό που τους λείπει σε όλη την χρονιά. Κρίσιμους πόντους που οδήγησαν τον ΑΡΗ στην νίκη με 65-54.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 42-26, 56-43, 65-54.

ΑΡΗΣ: Φλιώνης 6 (2/3τρ., 3ασ.), Μποχωρίδης 4 (3ρ., 3ασ.), ΜακΓκι11 (1/3β., 5/5δπ., 10ρ.), Μπελ 16 (5/5δπ., 2/7τρ., 2κλ.), Χάρις 6 (1/3δπ., 1/8τρ., 4ρ., 4κλ.), Σλαφτσάκης 6 (3ρ., 2κλ.), Βεργίνης, Τολιόπουλος, Τζόουνς 4 (1/5δπ., 0/4τρ., 2ασ.), Νταλό 4 (4ρ.), Κάιζερ 8 (4/5δπ., 6ρ., 2κλ.).

Ήφαιστος: Μούρτος 5 (1), Διαμαντάκος, Γκότσερ 16 (2/4β., 1/2δπ., 4/5τρ., 6ρ.), Μπρέιζελτον 6 (3ρ., 3ασ.), Φρεϊμάνις 11 (2/5τρ.), Μανωλόπουλος, Σταμάτης, Χαριτόπουλος 2, Γόντικας, Έβανς 8 (11ρ., 5ασ., 2κλ.), Ουίγκινς, Σμιθ 6 (4ρ.).