Αγχωτική νίκη για το Περιστέρι

Ανέβηκε στο 9-2 το Περιστέρι

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε από νωρίς θέση οδηγού στο ματς με τον Κολοσσό και κέρδισε την ομάδα της Ρόδου (73-70), σε ένα αποτέλεσμα που ανέβασε το Περιστέρι στο 9-2. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη μέρα τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο (23 πόντοι, 5 ριμπάουντ), ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Στίβεν Γκρέι (15 πόντοι, 3 ασίστ). Δεν έφτασε ο Δημήτρης Μαυροειδής (24 πόντοι, 15 ριμπάουντ) για την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη, που έκανε μία τρομερή αντεπίθεση στα τελευταία δευτερόλεπτα, χωρίς πάντως να μπορέσει να πετύχει την τρίτη φετινή της νίκη στο πρωτάθλημα.

Το Περιστέρι ξεκίνησε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε άμεσα με 14-4, κρατώντας τον Κολοσσό μακριά από το καλάθι του. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά στους 13 (19-6, 6′), ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (23-11).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν την κατάσταση στη δεύτερη περίοδο και έφεραν το ματς στα μέτρα τους, ωστόσο το Περιστέρι διατήρησε τα ηνία του παιχνιδιού. Το επιμέρους 15-15 κράτησε την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη σε απόσταση 12 πόντων (38-26) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν ψηλά την απόδοσή τους και στο τρίτο δεκάλεπο και προσπάθησαν να ροκανίσουν την διαφορά (55-46 στο 30′), όμως το ματς δεν μπορούσε να αλλάξει. Το Περιστέρι ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με ένα γρήγορο 11-3 και ανέκτησε ξανά διψήφια διαφορά, με τον Κολοσσό να κάνει μία μικρή αντεπίθεση στο τελευταίο λεπτό και να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής (70-68). Ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μπράουνινγκ στον Βασιλόπουλο και 2/2 βολές του Γκρέι (73-68) «καθάρισαν» ουσιαστικά το ματς για την ομάδα των δυτικών προαστίων (73-70).

Δεκάλεπτα: 23-11, 38-26, 55-46, 73-70