Άνετο πέρασμα από την Ρωσία για την Μπασκόνια

Βρήκε τις λύσεις και κατάφερε να κλείσει με νίκη τον πρώτο γύρο της Euroleague

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε ο πρώτος γύρος της Euroleague για την Μπασκόνια. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ταξίδεψε στη Ρωσία, για να αντιμετωπίσει την Χίμκι και κατάφερε να φτάσει στη νίκη, σε μια αναμέτρηση στην οποία είχε τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά. Έτσι, οι Βάσκοι ανέβηκαν στο 7-8, με το πέρας του πρώτου γύρου, την ίδια στιγμή που η Χίμκι υποχώρησε στο 5-10.

Οι Βάσκοι κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά, έχοντας σε πολύ καλή κατάσταση τον Σέιβον Σιλντς (6-15, 4′). Η Χίμκι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, με τον Μάρκοβιτς, όμως ο Σιλντς παρέμενε… ζεστός και το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +8 (19-27).

Τζάνινγκ και Χουέρτας πλαισίωσαν τον Σιλντς, επιθετικά και η διαφορά αυξήθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο για την Μπασκόνια (21-36, 15′). Η Χίμκι έδειξε αντίδραση εκ νέου και η διαφορά μειώθηκε με τον Γκριν να φωνάζει παρών (34-43, 18′). Το σκηνικό έμεινε ίδιο ως το τέλος του ημιχρόνου, για το 36-43.