"Αυτοκτονία" ΑΡΗ και ήττα από Χολαργό

Ο ΑΡΗΣ στο ντεμπούτο του Γιάννη Καστρίτη δεν κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη στο Αλεξάνδρειο, παρότι προηγήθηκε με 17 πόντους αλλά ηττήθηκε στο τέλος με καλάθι του Αγκμπελέσε με 58-59.

Ο ΑΡΗΣ έδειξε να… ψάχνεται στα πρώτα λεπτά του αγώνα αν και προηγήθηκε με 6-2. Ο Καστρίτης έδωσε σαφής οδηγίες η μπάλα να πάει στον ΜακΓκί και εφόσον δεν μπορούσε να σκοράρει ο Αμερικανός σέντερ, κάποιος θα έμενε ελεύθερος μιας και ο Χολαργός τον έπαιζε άμυνα με δύο παίκτες. Όταν χρειάστηκε αυτός ήταν ο Μπελ ο οποίος με εννέα συνεχόμενους πόντους έστειλε την διαφορά στους επτά (17-10) στο 9ο λεπτό, ενώ οι «κίτρινοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +12 (22-12), με ένα επιμέρους σερί 16-4.

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 15 πόντους (25-10), αλλά και με 17 (31-14) που ήταν η μέγιστη τιμή. Ο Χολαργός αντέδρασε με ένα σερί 8-0 για να μειώσει σε 31-22, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω με τους «κίτρινους» να κλείνουν το πρώτο μέρος μπροστά με εννέα πόντους (36-27).

Στο Β΄ ημίχρονο, Ο Χολαργός αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας, μείωσε την διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (44-42), εκμεταλλευόμενος την αστοχια του ΑΡΗ στην επίθεση.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΑΡΗΣ διατηρούσε με πολύ κόπο ένα ισχνό πρβάδισμα στο σκορ, αλλά η αστοχία στην επίθεση σε συνδυασμό με τα λάθη, έδωσαν την δυνατότητα στον Χολαργό, να βρει σκορ 3΄΄ πριν την λήξη με τον Αγκμπελέσε και να πάρει προβάδισμα ενός πόντου (58-59). Στον χρόνο που απέμενε, η μπάλα πήγε στα χέρια του Βεργίνη, ο γκαρντ του ΑΡΗ έκανε την προσποίηση, εκτέλεσε για τρεις, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο, με αποτέλεσμα το 58-59 να παραμείνει.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 36-27, 44-42, 58-59.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): (14/17β., 13/32δπ., 6/23τρ., 34ρ., 12ασ., 15λ., 5κλ., 2κοψ.): Φλιώνης 5 (1), Μποχωρίδης 4 (1/5δπ., 02τρ., 4ασ.), ΜακΓκι 10 (4/5β., 3/8δπ., 6ρ.), Μπελ 14 (2/2β., 3/4δπ., 2/6τρ., 2ασ.), Χάρις, Σλαφτσάκης 8 (1/2β., 2/3δπ., 1/2τρ., 6ρ.), Βεργίνης 8 (1/2δπ., 2/7τρ.), Τζόουνς 4 (2/2β., 1/3δπ., 5ρ., 2ασ.), Νταλό 2, Κάιζερ 3 (5ρ.).

Χολαργός (Λυκογιάννης): (10/13β., 14/30δπ., 7/16τρ., 28ρ., 15ασ., 17λ., 8κλ, 7κοψ.): Κώττας 2, Φιτζπάτρικ 5 (1), Γιάνκοβιτς 6 (5ρ., 4ασ.), Τάλτον 7 (2/2τρ., 4ασ.), Χόκινς 7 (1), Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης 5 (1), Σκουλίδας 3 (1), Οκερέαφορ, Αγκμπελέσε 10 (4/4β., 3/5δπ., 8ρ., 3κοψ.), Λοβ 14 (3/3β., 4/6δπ., 1/1τρ., 5ρ., 4ασ.).