"Αυτοκτονία" ΑΡΗ στην Φινλανδία και ήττα από Κατάγια

Ο ΑΡΗΣ είχε τον αγώνα και την νίκη στα χέρια του, όταν προηγήθηκε με 25-40. Αλλά κάπου εκεί οι "κίτρινοι" πρέπει να έφυγαν από το γήπεδο. Διαφορετικά δεν εξηγείται η επική ανατροπή της Κατάγια η οποία έφτασε στην νίκη με 88-86 και ουσιαστικά έστειλε εκτός FEC τον Άρη.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε… σαν σίφουνας στον αγώνα και μπόρεσε να εξασφαλίσει μία διαφορά από το πρώτο δίλεπτο (4-10). Η Κατάγια προσπάθησε να απαντήσει, αλλά οι «κίτρινοι» με εκπληκτική άμυνα μπόρεσαν να κάνουν ένα σερί 10-0 και να προηγηθούν με 7-22 στο 7ο λεπτό, μη δεχόμενοι πόντο για τέσσερα λεπτά.

Αλλά οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να μειώσουν σε 16-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου και να… πιάσουν στον ύπνο τους παίκτες του ΑΡΗ, αφού με ένα σερί 8-0 μείωσαν σε 24-26 στο 12ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» όμως έδειξαν συγκέντρωση, ψυχραιμία και λειτούργησαν όπως έπρεπε για να πάρουν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Έτσι απάντησαν με ένα σερί 14-1 στο επόμενο τετράλεπτο και η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (25-40)στο 16ο λεπτό. Η Κατάγια προσπάθησε και πάλι να κάνει την αντεπίθεση της, αλλά οι παίκτες του Αγγέλου δεν την άφησαν να το πράξει και διατήρησαν μία διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (35-46), με τους Μπελ (15π.) και ΜακΓκί (12π, 8ρ.), να είναι οι κορυφαίοι.

Ο ΑΡΗΣ έδειξε ένα κακό πρόσωπο στην τρίτη περίοδο. Έδωσε το δικαίωμα στην Κατάγια να πάρει επιθετικά ριμπάουντ, να… τρέξει, την ίδια στιγμή που οι παίκτες του Αγγέλου έδειξαν χαλαροί αλλά και κουρασμένοι. Έτσι οι Φινλανδοί μείωσαν σε 51-56 στο 26ο λεπτό έχοντας κάνει την ανατροπή που ήθελαν για να επιστρέψουν από το -15.
Στην τέταρτη περίοδο η Κατάγια συνέχισε τον… βομβαρδισμό από τα 6.75, μιας και οι “κίτρινοι” δεν μπορούσαν να παίξουν σωστή άμυνα. Έτσι η διαφορά άρχισε να… εξαφανίζεται και οι Φινλανδοί προηγήθηκαν με 70-69 στο 36ο λεπτό. Ο Μπελ έμοιαζε να παλεύει μόνος του, η Κατάγια προηγήθηκε με 81-77, 80 δευτερόλεπτα πριν το τέλος και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε αφού ο Άρης δεν έφτασε να διεκδικήσει την νίκη στο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-46, 55-62, 88-86.

Κατάγια(24/27β., 17/31δπ., 10/30τρ., 28ρ., 13ασ., 10λ., 9κλ., 2κοψ.): Μάλινγκς 21 (3/3β., 9/14δπ., 10ρ., 2ασ., 4κλ.), Πάλμι 16 (8/9β., 1/2δπ., 2/8τρ.), Σεπάλα 8 (2/4τρ., 5ασ.), Σίμπσον 31 (9/9β., 2/6δπ., 6/11τρ., 3ρ., 3ασ., 2κλ.), Ράιτ 5, Χεράλα, Χουόλιλα 7, Ογιάλα, Πέρτου.

ΑΡΗΣ (22/26β., 23/43δπ., 6/14τρ., 38ρ., 18ασ., 16λ., 7κλ., 2κοψ.): Μπελ 28 (10/10β., 6/6δπ., 2/4τρ., 2ασ.), Μποχωρίδης 10 (1/2β., 3/9δπ., 1/2τρ., 3ασ.), Νταλό 7 (4ρ., 5ασ.), Τζόουνς 13 (7/9β., 2/5τρ., 4ρ.), Κάιζερ 4 (3ρ.), Φλιώνης 2 (3ασ.), Χάρις 6 (9ρ., 3ασ.), ΜακΓκι 16 (2/3β., 7/8δπ., 10ρ.), Σλαφτσάκης.