"Πλήρωσε" το κακό ξεκίνημα και την κούραση

Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να φύγει με την νίκη από την Σόφια, μιας και έχασε με 77-66 από την Λέφσκι. Οι "κίτρινοι" δεν ξεκίνησαν καλά, βρέθηκαν από νωρίς να κυνηγάνε στο σκορ και μετά… έμειναν από δυνάμεις κάτι που φάνηκε κυρίως στην επίθεση.

Ο ΑΡΗΣ  προσπάθησε να πάει την μπάλα στην ρακέτα και στον ΜακΓκί, αλλά η Λέφσκι επέβαλλε τον γρήγορο ρυθμό της, και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να προηγηθεί με 16-5 στο πέμπτο λεπτό. Η διαφορά έφτασε στους 12 πόντους (24-12) με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, διάστημα όπου οι «κίτρινοι» είχαν προβλήματα και στις δύο γραμμές του γηπέδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και στα πρώτα λεπτά του δεν φάνηκε να αλλάζει κάτι, με την Λέφσκι να έχει τον έλεγχο του αγώνα. Ο Μποχωρίδης με 12 σερί πόντους, διατήρησε τον ΑΡΗ «μέσα» στον αγώνα, από το 31-18 ως το 39-30, όπου η Λέφσκι προηγήθηκε και με 14 πόντους (39-25). Ο Αγγέλου έριξε πάνω στον Ρέμπερτ τον Μπελ, με τον Αμερικανό εκτός από εξαιρετική άμυνα να σκοράρει και από τα 6.75. Στο δίλεπτο 16ο-18ο ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 11-0 και ισοφάρισε σε 41-41. Αλλά νέα λάθη και χαλάρωση οδήγησαν σε ένα σερί 7-0 της Λέφσκι για το 48-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε άσχημα για τον ΑΡΗ ο οποίος βρέθηκε πολύ γρήγορα στο -14 (63-49 στο 25ο λεπτό) και ουσιαστικά έπρεπε να κάνει ένα νέο ξεκίνημα. Οι «κίτρινοι» στο πεντάλεπτο που απέμενε, βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα, μιας και δέχθηκαν μόλις δύο πόντους, αλλά επιθετικά συνέχισαν να παρουσιάζουν έντονα προβλήματα. Και έτσι παρά την καλή άμυνα, η διαφορά δεν μειώθηκε στον βαθμό που θα ήθελε ο Αγγέλου και οι παίκτες του στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (65-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ βρέθηκε νωρίς στο -15 (71-56) και ουσιαστικά έπρεπε να κάνει μία επική ανατροπή. Οι “κίτρινοι” προσωρινά μείωσαν σε 71-62, έπαιξαν καλή άμυνα αλλά το πρόβλημα τους ήταν στην επίθεση, όπου είχαν άσχημα ποσοστά. Έτσι δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο και γνώρισαν την ήττα με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 48-41, 65-64, 77-66.

ΛΕΦΣΚΙ: Αβράμοφ 11 (3/10τρ.), Ιβάνοφ Κ. 10 (2/2τρ.), Μίγιοβιτς 8 (2/3τρ.), Ρέμπερτ 16 (6/8β., 2/6δπ., 2/5τρ., 7ρ., 5ασ., 5κλ.), Ζαχάριεφ 11 (5ρ., 4ασ.), Ιβάνοφ Ντ. 15 (3/4β., 3/5δπ., 2/4τρ., 7ρ., 3ασ.), Μάραβιτς, Ρόμπινσον 6 (3/3δπ.).

ΑΡΗΣ: Μπελ 16 (4/5β., 0/2δπ., 4/7τρ.,), Φλιώνης 5 (3ρ.), Τζόουνς 2 (0/2β., 1/3δπ., 0/5τρ., 3ρ., 3ασ., 2κλ.), Κάιζερ 5 (8ρ.), Σλαφτσάκης 6, Αγγέλου, Μποχωρίδης 14 (3/3β., 4/9δπ., 1/3τρ., 6ασ.), Νταλό 1 (6ρ., 5ασ.), Χάρις 9 (3/6τρ., 3ρ.), ΜακΓκι 8 (4/6δπ., 8ρ.), Βεργίνης.