Το πάλεψε όσο πήγαινε αλλά…

Ο ΑΡΗΣ το πάλεψε όσο μπορούσε, όσο άντεξε, όσο τον άφησαν, κόντρα στον Ολυμπιακό αλλά τελικά ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό με 64-68 στο "Nick Galis Hall". Πρώτος σκόρερ ο Λάκι Τζόουνς με 25 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Ολυμπιακού στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και βρέθηκε πολύ γρήγορα στο -13 (2-15 στο 4ο λεπτό). Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν αρχικά στην επίθεση μιας και εκεί αντιμετώπιζαν τεράστιο πρόβλημα. Όμως τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο δεν το πέτυχαν, μιας και το σκορ ήταν 12-25 στο 10ο λεπτό, δείγμα των προβλημάτων που είχε η ομάδα του Αγγέλου σε άμυνα και επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο κάποια καλάθια του Λάκι Τζόουνς, μαζί με μερικές καλές άμυνες, έδωσαν το δικαίωμα στους «κίτρινους» να μειώσουν την διαφορά και να δείχνουν μαχητικοί. Με ένα 5-0 ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 17-25, αλλά η συνέχεια δεν ήταν η ανάλογη. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε εκ νέου με 21-33 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +16 (28-44), με τον ΑΡΗ να σουτάρει με 20% στα τρίποντα (2/10) και 50% στις βολές (4/8).

Το τρίτο δεκάλεπτο μπορεί να χαρακτηριστεί ως  και «Λάκι Τζόουνς σόου». Ο Αμερικανός του ΑΡΗ είχε 5/5 τρίποντα, τα πρώτα τέσσερα συνεχόμενα προκειμένου οι «κίτρινοι» να μειώσουν από 28-46 σε 40-48 στο 34ο λεπτό. Ούτε η ένταση με τον Τίμα και το αντιαθλητικό που δέχθηκε ο Αμερικανός, δεν τον σταμάτησε μιας και σκόραρε ακόμα ένα τρίποντο. Συνολικά ο ΑΡΗΣ είχε 19 πόντους στην τρίτη περίοδο, 15 ο Τζόουνς, τρεις ο Νταλό και έναν ο Μποχωρίδης, με τους «κίτρινους» να έχουν μειώσει σε 47-56.

Μάλιστα με καλάθι του ΜακΓκί ο ΑΡΗΣ πλησίασε στους επτά (49-56) στην πρώτη επίθεση του τέταρτου δεκαλέπτου.
Οι «κίτρινοι» δεν έχασαν τον έλεγχο και την συγκέντρωση τους, παρά την ένταση με την τεχνική ποινή που δόθηκε στον Αγγέλου. Μάλιστα με καλάθι του Μπελ μείωσαν σε 62-66 με 1΄και 44΄΄ να απομένουν για το τέλος του αγώνα. Ο Σπανούλης έκανε το 62-68, ο Φλιώνης απάντησε άμεσα (64-68), με τον Τζόουνς να είναι άστοχος στην επόμενη ευκαιρία του ΑΡΗ για να μειώσει, ενώ και ο Φλιώνης αστόχησε σε τρίποντο στα 14 δευτερόλεπτα, με το 64-68 να παραμένει ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 28-44, 47-56, 64-68.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης  9 (1), ΜακΓκί 4, Μπελ 4, Χάρις 2, Νταλό 7 (1), Σλαφτσάκης, Βεργίνης, Φλιώνης 7, Τζόουνς 25 (6), Χρηστίδης, Αγγέλου, Κάιζερ 6 (1).

Ολυμπιακός: Βεζένκοφ 7 (1), Σπανούλης 11 (1), Μιλουτίνοφ 4, Παπανικολάου 7, Γκος 8, Πρίντεζης 11, Μπόγρης, Μάντζαρης 4 (1), Τουπάν 3 (1), Τίμα 3, Λιντέι 10.