Αγριεμένη η Μπασκόνια στην Λιθουανία

Ξεκίνησε με… άγριες διαθέσεις την φετινή Euroleague

Oι Βάσκοι ήταν εντυπωσιακοί στη πρεμιέρα της Regular Season και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις αδυναμίες της Ζαλγκίρις, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη. Η Μπασκόνια κυριάρχησε στο παρκέ και ξεκίνησε ιδανικά την φετινή Euroleague, έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστή τους Τζέισον Γκρέιντζερ (15 πόντοι, 4 ασίστ) και Τόκο Σενγκέλια (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Ο ρυθμός ήταν υψηλός στη πρώτη περίοδο, με την Μπασκόνια να είναι αυτή που πήρε νωρίς προβάδισμα πέντε πόντων (10-15, 6΄). Η Ζαλγκίρις απάντησε και με τον Νέιτ Ουόλτερς να κυριαρχεί (10 πόντοι, 4/4 σουτ), έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (24-22).

Με πολυφωνία στην επίθεση και καλές επιλογές στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (24-26, 12′), προτού οι Λιθουανοί φέρουν ξανά το ματς στα ίσια (30-30). Το παιχνίδι πήγε συνέχεια στη μορφή… πόντου-πόντου, με τους Χίλιαρντ και Σενγκέλια να δίνουν προβάδισμα τριών πόντων στη Μπασκόνια (39-42), λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά στη τρίτη περίοδο και πήραν γρήγορα προβάδισμα δώδεκα πόντων (49-61), ενώ το 30ο λεπτό τους βρήκε μπροστά με 10 (53-63). Οι βάσεις είχαν μπει, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα το σκορ, συνέχισαν με το… πόδι στο γκάζι και δεν επέτρεψαν στη Ζαλγκίρις να επιστρέψει, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 87-79.

Δεκάλεπτα: 24-22, 39-42, 53-63, 79-87