Πέρασε από το Σαν Σίρο η Πάρμα

Για πρώτη φορά μετά το 1999

Η Πάρμα άντεξε στην πίεση της Ίντερ και με μια βολίδα του Ντιμάρκο (80′), πήρε σπουδαίο «διπλό» (0-1) στο Σαν Σίρο για πρώτη φορά μετά το 1999!

Η Ίντερ πριν τη διακοπή του πρωταθλήματος με τη νίκη απέναντι στην Μπολόνια έδειξε να ξαναβρίσκει τον εαυτό της όμως η Πάρμα είχε… διαφορετική άποψη.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ίντερ είχε την κατοχή της μπάλας και προσπάθησε να κάνει αισθητή την παρουσία της κυρίως με σουτ έξω από την περιοχή τα οποία ουσιαστικά δεν ανησύχησαν ποτέ τον Σέπε. Στο 17′ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη πραγματικά καλή στιγμή τους στην αναμέτρηση, με τον Κροάτη μεσοεπιθετικό, Ιβαν Πέρισιτς να σουτάρει μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Δέκα λεπτά ο Σκρίνιαρ βρέθηκε αμαρκάριστος στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Η μόνη καλή στιγμή για την Πάρμα στο πρώτο ημίχρονο, ήταν ένα σουτ του Ζερβίνιο στο 33ο λεπτό μετά από ωραία ενέργεια με τον Χαντάνοβιτς να διώχνει εντυπωσιακά.