"Όρθια" έμεινε η ΑΕΚ Λάρνακας

Η ΑΕΚ Λάρνακας απέσπασε ισοπαλία από την Τρέντσιν στην Σλοβακία (1-1) και έτσι είναι πλέον το φαβορί για την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.

Οι Σλοβάκοι, οι οποίοι στον προηγούμενο γύρο είχαν αποκλείσει την Φέγενορντ, προηγήθηκαν με τον Τζόεϊ Σλέεγκερς στο 56′, ωστόσο οι Κύπριοι, οι οποίοι είχαν και δοκάρι με τον Έκτορ Χέφελ στο 23′, ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα στο τελικό 1-1 με τον Ακοράν Ρέγιες και έτσι πήραν προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της επόμενης Πέμπτης στην Λάρνακα.

Στις δύο αναμετρήσεις των 19.00, η Λουντογκόρετς επικράτησε με 1-0 της Τορπέντο Κουταΐσι στην Γεωργία χάρη σε τέρμα του Φαρίας Βάντερσον στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, σημαντική νίκη με ανατροπή για την Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη, 3-1 επί της Μόλντε (71′ Τζιούμπα, 80′ Ζαμπολότνι, 90′ Μεβλιά – 42′ Χέσταντ).