Για την 11η θέση οι νεάνιδες

Πλέον θα παλέψει για την 11η θέση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας κόντρα στο Λουξεμβούργο

Η Εθνική πραγματοποίησε κακό ξεκίνημα και βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ με 1-8 (8΄04). Με τα μακρινά σουτ να μην αποδίδουν η ελληνική ομάδα πλησίασε στη ρακέτα και κατάφερε να μειώσει σε 7-8 (6΄45΄΄). Στο επόμενο πεντάλεπτο η Εθνική «σίγησε» επιθετικά, ενώ δεν είχε συγκέντρωση στην άμυνα με αποτέλεσμα η Μεγάλη Βρετανία να προηγηθεί με 7-18 και στη συνέχεια με 11-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εθνική αν και πίσω στο σκορ άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι. Μπορεί η Μεγάλη Βρετανία να αύξησε τη διαφορά στο +15 (21-36) ωστόσο οι Ελληνίδες αθλήτριες δεν έδειχναν σε καμία περίπτωση σημάδια παραίτησης και έτσι κατάφεραν να μειώσουν σε 25-36.

Η Κριμίλη έδωσε το… σύνθημα της αντεπίθεσης στην τρίτη περίοδο  και με εύστοχο τρίποντο έκανε το 30-38 (8΄21΄΄). Με επί μέρους σκορ 6-2 η Εθνική μείωσε περαιτέρω σε 36-40 και λίγο αργότερα σε 42-43. Η Βρετανική ομάδα άρχισε να αισθάνεται για τα καλά την πίεση, για να έρθει το τρίποντο της Γασπαράτου όπου η Εθνική ισοφάρισε σε 47-47 (00΄11’’).