Έσωσε ματς πόιντ και πέρασε στην οκτάδα ο Τσιτσιπάς

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας χρειάστηκε, εκτός των άλλων, να σώσει ματς πόιντ του Τυνήσιου στο τάι μπρέικ του δεύτερου σετ, για να πάρει τελικά τη νίκη με 4-6, 7-6(6), 6-2 και να κλείσει ραντεβού με τον Γάλλο Ρισάρ Γκασκέ.

Ο Στέφανος έχασε το πρώτο σετ και στη συνέχεια η αναμέτρηση διακόπηκε για περίπου 2.5 ώρες λόγω βροχής. Όταν οι δύο αντίπαλοι επέστρεψαν στο court τα πράγματα… χλώμιασαν ακόμα περισσότερο για τον 19χρονο αθλητή, καθώς ο Τζαζίρι κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 3-1, έχοντας σημειώσει μπρέικ στο τρίτο γκέιμ.

Ο Τσιτσιπάς, ωστόσο, έκανε το comeback, ισοφάρισε σε 3-3 και διαφορές λύθηκαν στο τάι μπρέικ, όπου ο Τζαζίρι πέρασε μπροστά με 6-5 και είχε την ευκαιρία να κλείσει το ματς, αφού οι μπάλες ήταν στα χέρια του.

Με τρεις σερί πόντους, όμως, ο Στεφ έστειλε το ματς σε τρίτο σετ, το οποίο καθάρισε τελικά με άνεση και προκρίθηκε στον πέμπτο του προημιτελική σεζόν.

Πηγή: sdna.gr