Πρωταθλήτρια Βελγίου η Μπριζ με διαιτητικές σκιές!

Η Μπριζ κατέκτησε το 15ο πρωτάθλημα της ιστορίας της μετά την ισοπαλία με 1-1 στην Λιέγη απέναντι στην Σταντάρ που έχει φρικτά παράπονα από την διαιτησία.

Το 15o πρωτάθλημα Βελγίου στην ιστορία της κατέκτησε η Μπριζ, μετά την ισοπαλία 1-1 στην Λιέγη επί της Σταντάρ. Με αυτό το αποτέλεσμα έφτασε τους 46 βαθμούς τέσσερις περισσότερους από την Σταντάρ και στέφθηκε μαθηματικά πρωταθλήτρια μία αγωνιστική πριν το τέλος των πλέι-οφ.
Ο Λαΐφης άνοιξε από το 10ό λεπτό το σκορ για την ομάδα του Σα Πίντο, που δικαιούται να φωνάζει για την φάση της ισοφάρισης από τον Βόσεν (42’) σε μία φάση που είχε προηγηθεί χέρι. Η Σταντάρ Λιέγης φωνάζει και για ένα ακυρωθέν γκολ του Μποκού στην επανάληψη, με την Μπριζ (ομάδα που απέκλεισε φέτος η ΑΕΚ στα πλέι-οφ του Europa League) να κρατάει ως τον τέλος την ισοπαλία και τον τίτλο που την στέλνει απευθείας στους ομίλους του επόμενου Champions League.