Πλήρωσε το… "μπλακ άουτ"

Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο -20, προσπάθησε για την ανατροπή, μείωσε μέχρι και τους 4 πόντους αλλά τελικά δεν μπόρεσε να την ολοκληρώσει και γνώρισε την ήττα στην Ρόδο από τον Κολοσσό με 73-67 και η σεζόν τελείωσε. Απαράδεκτος ο Χάρις, όρμηξε στους φιλάθλους του ΑΡΗ.

Ο Αγγέλου θέλησε να δώσει χαμηλό ρυθμό στον αγώνα, όμως αυτό δεν έγινε εφικτό μιας και ο Κολοσσός Ρόδου χάρη στην ευστοχία του από τα 6.75 μπόρεσε από νωρίς να πάρει το προβάδισμα και διαφορά. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-4 στο πέμπτο λεπτό και έφτασαν την διαφορά στο +9 (20-11) με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Το χαμηλό σχήμα που επέλεξε ο Αγγέλου δεν βοήθησε τον ΑΡΗ να «ξεκολλήσει» επιθετικά, αλλά ούτε και η είσοδος του Μάρας. Ο Κολοσσός συνέχισε να σκοράρει και να βγάζει αιφνιδιασμούς με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει στο +17 (30-13) για τους γηπεδούχους στο 16ο λεπτό, διάστημα στο οποίο οι «κίτρινοι» είχαν πετύχει μόλις δύο πόντους. Οι παίκτες του ΑΡΗ μπόρεσαν λίγο να… διορθώσουν την κατάσταση στα λεπτά που απέμεναν ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, μειώνοντας την διαφορά στους 13 πόντους (35-22), έχοντας όμως τεράστιο επιθετικό πρόβλημα με 22 πόντους σε 20 αγωνιστικά λεπτά, το οποίο φαίνονταν και στα στατιστικά με 1/14 τρίποντα (7%!!!) και 9/20 δίποντα (45%), με τα δέκα επιθετικά ριμπάουντ να μένουν αναξιοποίητα.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και κατάφερε δείχνοντας εξαιρετικό πρόσωπο στην άμυνα αλλά κυρίως βελτίωση στην επίθεση να μειώσει σε 41-37 και στους τέσσερις πόντους στο 26΄και 30΄΄. Και ενώ είχε τις ευκαιρίες να μειώσει περισσότερο, ένα κακό δίλεπτο έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 10 πόντους (49-39), πριν το 49-40 του τρίτου δεκαλέπτου. Οι «κίτρινοι» πολύ γρήγορα μείωσαν στους 4 (49-45), αλλά κάπου εκεί ήρθε ένα «μπλακ άουτ». Ο Κολοσσός Ρ. εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των «κιτρίνων» και με ένα σερί 12-2 κατάφερε να προηγηθεί με 61-49 στο 36ο λεπτό. Η ένταση που δημιουργήθηκε με τον απαράδεκτο Χάρις ο οποίος όρμηξε τους φιλάθλους του ΑΡΗ, φάνηκε προσωρινά να βοηθάει τους «κίτρινους», οι οποίοι μείωσαν σε 61-54 με τρίποντο του Τσαιρέλη στο 37ο λεπτό. Με τρίποντο του Αθηναίου η διαφορά έπεσε στους 4 (64-60), όμως η πίεση του ΑΡΗ έδωσε την ευκαιρία στον Γεωργαλή να μείνει μόνος και να σκοράρει (67-60) στο 39ο λεπτό. Οι «κίτρινοι» με τρίποντο του Μάρας μείωσε σε 68-65 στο 39ο λεπτό. Ο Κολοσσός σκόραρει (70-65), ο Μάρας έκανε βήματα στα 35 δευτερόλεπτα κα ο Μπρέι με τρίποντο έκανε το 73-65 στα 16 δευτερόλεπτα, πριν το τελικό 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 35-22, 49-40, 73-67.

Κολοσσός Ρ. (Λυκογιάννης): Χάρις 9 (2), Σχίζας, Μπρέι 18 (4), Ράιτ 9, Γιανγκ 11, Γουέρ 6 (2), Γεωργαλής 9 (3), Μπίλης, Αγγελάκος 9 (3), Σταμάτης, Τσαλμπούρης 2

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μάρας 15 (1), Μποχωρίδης 12 (2), Πουλιανίτης 4, Ντουβιέ 4, Μπελ 7 (1), Φλιώνης 2, Τσαιρέλης 10 (2), Μούρτος 2, Αθηναίου 11 93), Προύιτ.