Τελικά ήταν αναντικατάστατοι

Ο ΑΡΗΣ δεν άντεξε τις βασικές απουσίες των Μπελ και Αθηναίου, δεν μπόρεσε να επιβάλλει τον ρυθμό του και έχασε από την Κύμη στο "Nick Galis Hall" με 60-73, παραμένοντας στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας.

Ο ΑΡΗΣ δεν ξεκίνησε δυνατά, έχοντας προβλήματα στην επίθεση κάτι που ήταν αναμενόμενο δεδομένων των απουσιών Αθηναίου και Μπελ. Η Κύμη προηγήθηκε με 0-5 και με 4-8, πριν οι «κίτρινοι» ισοφαρίσουν σε 8-8 στο πέμπτο λεπτό. Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ανάλογη για τον ΑΡΗ, ο οποίος και πάλι δεν είχε συνεργασίες στην επίθεση, ενώ και αμυντικά τα κενά έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν με 11-19 στο 9ο λεπτό, πριν το 13-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα προβλήματα που αντιμετώπιζε ο ΑΡΗΣ στην πρώτη περίοδο, δεν λύθηκαν στην δεύτερη. Επιθετικά οι «κίτρινοι» συνέχισαν να σουτάρουν από τα 6.75 έχοντας κάκιστα ποσοστά, μη πηγαίνοντας κοντά στο καλάθι. Επίσης έχασαν πολλά ριμπάουντ κυρίως λόγω του ΜακΓκί, με την Κύμη να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να προηγείται με 18-32 στο 16ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ εξακολουθούσε να είναι άστοχος από τα 6.75 (3/14 και 21% στο πρώτο ημίχρονο), αλλά και να χάνει τα ριμπάουντ (8-24), με την Κύμη να διατηρεί μία διαφορά ασφαλείας ως το 20ο λεπτό (28-41).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (30-50) στο 24ο λεπτό, με την κατάσταση να μην δείχνει να βελτιώνεται για τον ΑΡΗ. Ο Μιχάλης Τσαιρέλης προσπάθησε από μόνος του να δώσει λύσεις στην επίθεση, ενώ αμυντικά οι «κίτρινοι» βελτιώθηκαν για ένα τρίλεπτο, οδηγώντας την Κύμη σε αρκετά λάθη, τα οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Αγγέλου στον βαθμό που θα έπρεπε. Έτσι η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και έκλεισε στους 15 πόντους (44-59).

Ο αγώνας συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό, η Κύμη είχε το προβάδισμα, προηγήθηκε με 47-68 στο 35ο λεπτό, με τον ΑΡΗ να δείχνει σημάδια αντίδρασης στο τελευταίο τετράλεπτο, διάστημα όπου οι «κίτρινοι» πίεσαν και έκλεψαν μπάλες για να μειώσουν την διαφορά στους οχτώ πόντους (60-68) στο 39ο λεπτό. Όμως ο Σμιθ έκανε το 60-70 και ουσιαστικά τελείωσε τις ελπίδες των γηπεδούχων για μία επική αντεπίθεση με την Κύμη να κερδίζει με 60-73.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-41, 44-59, 60-73.

ΑΡΗΣ: Μάρας 2, Μποχωρίδης 9, Φλιώνης 7 (1), Μούρτος 4, Ντουβιέ 7 (1), Τσαιρέλης 14 (1), Πουλιανίτης 8, Χρηστίδης, Προύιτ 9 (2).

Κύμη: Μανωλόπουλος 13 (2), Τζόουνς 8, ΜακΓκι 4, ΜακΦάντεν 14 (4), Σμιθ 9, Τσαγκαράκης 9 (3), Γλυνιαδάκης 4, Βιλγιανσόν 1, Μουσέρ 6, Μπάρλος 5.