Εκτέλεσε την Φενέρ ο Ντε Κολο

Κλείδωσε την πρώτη θέση της κατάταξης στην Euroleague

Πολύ δυνατά μπήκε στο παρκέ η Φενέρμπαχτσε και με τον Νάνανι να είναι… ορεξάτος κατάφερε να πάρει τα ηνία του αγώνα (9-2, 3′). Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση, όμως ο Νάναλι είχε πάρει… φωτιά και ανέβασε τη διαφορά (17-9, 6′). Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη αντέδρασαν και χάρη στην πολύ καλή άμυνά τους έτρεψαν επί μέρους 11-0 ανατρέποντας πλήρως την κατάσταση (17-20, 9′). Ο Ντε Κολό έφερε την ομάδα του στο +5, όμως το… τρελό τρίποντο του Νικολό Μέλι διαμόρφωσε το 23-25 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Το τρίποντο του Ιταλού δεν ήταν ικανό να αλλάξει την κατάσταση στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διατήρησε τα ηνία και με τους Ντε Κολό και Ροντρίγκες να δίνουν λύσεις ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (26-34, 14′). Σταδιακά η Φενέρμπαχτσε «ροκάνιζε» τη διαφορά, έχοντας μπροστάρηδες τους Μέλι και Κάλινιτς (33-38, 17′).

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με τον Βέσελι να φωνάζει παρών κατάφεραν να μειώσουν σε απόσταση… βολής (40-41, 19′). Ο Σέρχιο Ροντρίγκες, όμως, είπε την… τελευταία λέξη στο πρώτο ημίχρονο και με ένα ακόμα μεγάλο σουτ έκλεισε το πρώτο μέρος με διαφορά 4 πόντων (40-44), για την «ομάδα του στρατού».

Ο Γιαν Βέσελι μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο μέρος και παρέσυρε την Φενέρμπαχτσε. Η τουρκική ομάδα πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης και μαζί το προβάδισμα (48-47, 23′). Γκούντουριτς και Τόμπσον φώναξαν παρών για την Φενέρμπαχτσε, με τη διαφορά να αυξάνεται (56-52, 27′). Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα της τάξεως των 4 πόντων (58-54).

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε άρδην στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η ΤΣΣΚΑ εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και με επί μέρους 7-0 πέρασε μπροστά στο σκορ (58-61, 32′). Ο Οθέλο Χάντερ έδωσε λύσεις στην ομάδα του (60-65, 33′). Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε άμεσα και με πρωταγωνιστή τον Μέλι ανέτρεψε τα δεδομένα (68-67, 35′).

Οι Μοσχοβίτες απάντησαν και με ένα μεγάλο σουτ του Αντρέι Βοροντσέβιτς έφεραν στα μέτρα τους το παιχνίδι (68-74, 36′). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς δεν κατέθεσαν τα όπλα και με τον Ουαναμέικερ μείωσαν στο καλάθι (72-74, 38′). Οι προσπάθειες του Κόρι Χίγκινς, όμως, έφεραν σε θέση ισχύος την ΤΣΣΚΑ (72-78, 39′). Το τρίποντο του Μέλι κράτησε… ζωντανή την Φενέρμπαχτσε και στη συνέχεια ανέλαβαν δράση οι Ουαναμέικερ και Σλούκας, οι οποίοι ισοφάρισαν (79-79, 11” για το τέλος). Στην τελευταία επίθεση του αγώνα η μπάλα έφτασε στα χέρια του Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος σκόραρε και χάρισε μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του με 81-79

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 40-44, 58-54, 79-81.