Ήττα για την Εθνική Γυναικών στο Ισραήλ

Το αήττητο της Εθνικής Γυναικών στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2019 σταμάτησε στο τρίτο ματς, καθώς δεν τα κατάφερε στο Τελ Αβίβ απέναντι στο Ισραήλ χάνοντας με 65-63.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε το ματς με το ελληνικό συγκρότημα να προηγείται (62-63) στα 23,5’’ πριν το τέλος, αλλά τη Ντιαμάντ με ένα σουτ, μια τάπα και μια βολή να κρίνει το παιχνίδι. Η Εβίνα Μάλτση με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ και η Άρτεμις Σπανού με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ ξεχώρισαν. Επόμενο ματς για την Ελλάδα, την Τετάρτη απέναντι στην Πορτογαλία στη Χαλκίδα.

Το Ισραήλ είχε στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα, που όμως δεν ξεπέρασε το +5. Η ελληνική ομάδα πέρασε μπροστά στη δεύτερη περίοδο (24-27) και στην τρίτη (32-33, 48-49), αλλά δίχως να παραμείνει στην πρωτοπορία για πολύ. Πέντε λεπτά πριν το τέλος οι γηπεδούχοι ήταν στο 59-55, ωστόσο με τρίποντο της Σταμάτη και καλάθι της Καλτσίδου πέρασε μπροστά (60-61). Η ασταμάτητη Κλαρκ έβαλε ξανά μπροστά το Ισραήλ μετά από επιθετικό ριμπάουντ στα 41’’ πριν το τέλος (62-61), αλλά η Σπανού απάντησε με δύο βολές στα 23,5’’ για τη λήξη (62-63). Η Ντιαμάντ με σουτ από τα έξι μέτρα «έγραψε» το 64-63 στα 15,6’’ και εν συνεχεία έκοψε το σουτ της Σπυριδοπούλου. Από το φάουλ που κέρδισε διαμόρφωσε με 1/2 βολές το τελικό 65-63, αφού το τρίποντο της Μάλτση από το κέντρο δεν είχε τύχη.

Δεκάλεπτα: 20-17, 33-31, 52-51, 65-63.
Ελλάδα (Κεραμιδάς): Χατζηνικολάου 3, Φασούλα, Γέμελος 6 (4 ριμπ.), Καλτσίδου 9 (4 ριμπ.), Κοσμά 4, Λύμουρα, Μάλτση 14 (7 ριμπ.), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 6 (4 ριμπ.), Σπανού 12 (10 ριμπ.), Σπυριδοπούλου 6, Σταμάτη 3.