Είχε Σάντσες η Γιουνάιτεντ

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν κάκιστη στο πρώτο μέρος και υποφερτή στην επανάληψη

Στην πρώτη του εμφάνιση στο «Ολντ Τράφορντ», πέρασε δύσκολα. Οι παίκτες της Χάντερσφιλντ σημάδευαν τα πόδια του, κανείς άλλος παίκτης στην φετινή Premier League δεν κέρδισε όσα φάουλ, πήρε ο Αλέξις Σάντσες στο ντεμπούτο του μπροστά στο κοινό της νέας του ομάδας (7).

Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο ήταν κάκιστη στο πρώτο μέρος και υποφερτή στην επανάληψη. Το 2-0 επί της ντεφορμέ Χάντερσφιλντ ήρθε με μέτριο ποδόσφαιρο, όμως ακόμα κι έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» απολαμβάνουν την μοναξιά της δεύτερης θέσης στο -13 από την συμπολίτισσα Σίτι.

Για να σπάσει το αμυντικό τείχος των φιλοξενούμενων χρειάστηκε μία γρήγορη επίθεση στο τρανζίσιον μετά από κλέψιμο, με τον Λουκάκου να τελειώνει ιδανικά μετά από σέντρα του Μάτα (55’) και να ανοίγει το σκορ.

Ο Χιλιανός πήρε την σκυτάλη λίγο αργότερα και πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα κόκκινα έστω με λιγάκι άγχος παραπάνω. Ο Λεσλ απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι, όμως ο Αλέξις Σάντσες πήρε το ριμπάουντ και εξιλεώθηκε για το χαμένο πέναλτι, κάνοντας το τελικό 2-0.