"Φρέναρε" τη Σίτι η Μπέρνλι

Μπλόκο στο Τερφ Μουρ για τη Σίτι.

Δεν μπόρεσε να περάσει και από το “Τερφ Μουρ” η Σίτι. Η Μπέρνλι έδειξε κόντρα στην ομάδα του Γκουαρντιόλα γιατί βρίσκεται στην 7η θέση της βαθμολογίας και έκλεισε στους “πολίτες” τον δρόμο προς τη νίκη, 1-1.

Η ομάδα του Μάντσεστερ μπορεί να άνοιξε το σκορ με σουτ του Ντανίλο στο 22ο λεπτό, όμως δεν κατάφερε να καθαρίσει το ματς. H Mπέρνλι έμεινε ζωντανή και όσο περνούσαν τα λεπτά ρίσκαρε περισσότερο. Στο 69’ άγγιξε την ισοφάρισε όμως ο Έντερσον με εκπληκτική επέμβαση αλλά και την βοήθεια του δοκαριού στέρησε το γκολ από τον Λένον. Δύο λεπτά αργότερα, η Σίτι πέταξε μοναδική ευκαιρία για να “τελειώσει” το ματς, όμως ο Στέρλινγκ έστειλε τη μπάλα άουτ από τα δύο μέτρα. Στο 82’ ήρθε η τιμωρία, αφού ο Γκούντμουνσον με ψύχραιμο πλασέ έπειτα από μπαλιά στην πλάτη της άμυνας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, σώζοντας τον βαθμό για την ομάδα του.

Η Σίτι σαφώς και παρέμεινε στην κορυφή παρά την ισοπαλία με 69 βαθμούς, ενώ η Μπέρνλι διατηρήθηκε στην 7η θέση με 36.