Έπαιξε με τη φωτιά και… κάηκε η Γιουνάιτεντ! (vid)

Το ποδοσφαιρικό «έγκλημα» του να μην τελειώνεις (όταν μπορείς) ένα παιχνίδι πλήρωσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Παρόλο που κατάφερε να φέρει τούμπα το προβάδισμα της Λέστερ, η ομάδα του Μουρίνιο δεν καθάρισε τη νίκη στις αρκετές ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν και τιμωρήθηκε με την ισοφάριση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (2-2).

Το γκολ του Βάρντι στο 27’ (βγαλμένο από μια συνεργασία με τον Μαχρέζ που θύμιζε την προπέρσινη ονειρεμένη σεζόν) δεν πτόησε τους «κόκκινους διάβολους».

Για την ακρίβεια δεν πτόησε τον Μάτα, που γύρισε (σχεδόν) μόνος του το ματς, με ένα «χειρουργικό» σουτ λίγο πριν το ημίχρονο (40’) και μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 60’.

Από ‘κει και πέρα όμως άρχισαν οι επιπολαιότητες για τη Γιουνάιτεντ. Γιατί έχοντας και παίκτη παραπάνω από το 73’ (εξαιτίας ανόητης αποβολής του Αμαρτέι με δυο κίτρινες σε 16 λεπτά) βρήκαν τεράστιους χώρους στην αντεπίθεση.

Ο Λίνγκαρντ ωστόσο (αν και είχε περάσει τον Σμάιχελ) πλάσαρε στο δοκάρι. Ο Ράσφορντ -ολομόναχος απέναντι στον τερματοφύλακα της Λέστερ- αδράνησε και του επέτρεψε (με ζωηρή υποψία πέναλτι) να τον κόψει.

Στο 94’ λοιπόν κι ενώ όλοι οι γηπεδούχοι είχαν περάσει μπροστά, ο Σμόλινγκ «κοιμήθηκε» σε μια βαθιά σέντρα του Ολμπράιτον στο δεύτερο δοκάρι και επέτρεψε στον Μαγκουάιρ να χαρίσει έναν ανέλπιστο πόντο στις «αλεπούδες».

Έτσι, η Γιουνάιτεντ είδε τη διαφορά της από τη Σίτι να εκτοξεύεται πλέον στους 13 πόντους, ενώ απέτυχε και να εκμεταλλευτεί την ισοπαλία της Τσέλσι και να αποσπαστεί στη δεύτερη θέση.